Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska powiększa strefę buforową na granicy z Białorusią, aby zatrzymać migrantów

Published

on

Polska powiększa strefę buforową na granicy z Białorusią, aby zatrzymać migrantów

W poniedziałek Polska ogłosiła plany utworzenia jeszcze w tym tygodniu strefy buforowej na granicy z Białorusią, aby zapobiec przedostawaniu się nielegalnych imigrantów do kraju.

W maju Warszawa i Zachód oskarżyły Białoruś i jej sojuszniczą Rosję o zorganizowanie napływu afrykańskich migrantów w ramach „hybrydowego” ataku mającego na celu destabilizację regionu i UE.

Celem jest „utrudnienie nielegalnym imigrantom przekraczania granicy polsko-białoruskiej oraz stworzenie lepszych warunków pracy stacjonującym tam funkcjonariuszom straży granicznej, żołnierzom i policji” – powiedział dziennikarzom premier Donald Tusk.

Strefa buforowa zacznie funkcjonować od czwartku.

W zeszłym tygodniu polski żołnierz patrolujący granicę został dźgnięty nożem przez migranta.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

W rozmowie z TVN24 wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek powiedział, że strefa buforowa obejmie dwa odcinki i ponad 60 kilometrów (37 mil) w obszarach, w których liczba nielegalnych przekroczeń granicy jest najwyższa.

„Na długości około 45 kilometrów będzie to obszar o głębokości około 200 metrów. Na części przebiegającej przez rezerwaty przyrody, duży las (Białowieża) strefa będzie nieco głębsza – dodał Mroczek.

W 2021 roku poprzedni rząd nacjonalistyczny utworzył na całej granicy trzykilometrową strefę buforową, zamkniętą dla wszystkich nierezydentów, w tym organizacji humanitarnych i dziennikarzy.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Aby odstraszyć migrantów, Polska w 2022 r. zbudowała pięciometrowy metalowy płot wzdłuż 186-kilometrowej granicy z Białorusią i wyposażyła go w tysiące kamer i czujników ruchu.

Podobne działania podjęto wzdłuż granicy z Rosją.

Tusk mówił w maju, że ponad 90 proc. osób, które nielegalnie przekroczyły polską granicę, posiadało rosyjskie wizy.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Według polskiej Straży Granicznej w tym roku zarejestrowano ponad 17 tys. prób przekroczenia granicy z Białorusią.

sw/nmc/bc

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *