Connect with us

Sport

Polska postrzega cyberatak na ukraińskie strony jako próbę destabilizacji stosunków dwustronnych

Published

on

„Deklaracje” w języku polskim opublikowane na stronach ukraińskich agencji rządowych, które zostały odsunięte na margines w wyniku masowego cyberataku, to kolejna próba zepsucia stosunków między obydwoma krajami.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział to w Poczta na swoim koncie na Twitterze, informuje Ukrinform.

– Publikację „oświadczeń” w języku polskim interpretujemy jako kolejną próbę destabilizacji stosunków polsko-ukraińskich – napisała Jasina, dodając hashtag #StandWithUkraine.

Winnym PocztaPodkreślił, że polskie MSZ zaniepokoiły doniesienia o cyberataku na strony ukraińskich agencji rządowych, w tym na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

„Zdecydowanie potępiamy wszelkie czyny prowadzące do szerzenia dezinformacji i utrudniania funkcjonowania instytucji państwowych” – czytamy w tweecie.

W nocy z 13 na 14 stycznia hakerzy przeprowadzili zmasowany cyberatak na strony ukraińskich rządów, m.in. Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Młodzieży i Sportu, Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Polityki Rolnej , Departament Weteranów, Departament Środowiska, Państwowe Pogotowie Ratunkowe i Służbę Skarbu Państwa oraz Portal Usług Publicznych Diia. Hakerzy zamieszczali również na stronach internetowych antyukraińskie wiadomości w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.

Polskie media podały, że błędy gramatyczne i stylistyczne w polskojęzycznym przekazie sugerują, że nie został on napisany przez Polaków.

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji wraz z Państwową Służbą Bezpieczeństwa SBU i Cyberpolicją zbiera dowody cyfrowe i prowadzi dochodzenie w sprawie incydentu.

na

READ  Polacy wspinają się na Laila Peak
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.