Connect with us

Gospodarka

Polska pomoc humanitarna dla Ukrainy szacowana na 1,5 proc. PKB: wysłannik ONZ

Published

on

Polska wydaje około 1,5 proc. swojego PKB na pomoc humanitarną dla Ukrainy – poinformował wysłannik RP przy ONZ.

Krzysztof Szczerski powiedział we wtorek Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że Rosja celowo wywołuje kryzys humanitarny na Ukrainie, który stanowi jawną zbrodnię wojenną.

Dyplomata przedstawił sposób, w jaki polski rząd i społeczeństwo od pierwszego dnia wojny wspiera Ukrainę, pomagając Ukraińcom, dodając, że 77 proc.

Przywołał dane OECD, z których wynika, że ​​Polska wydała równowartość ok. 1,5 proc. swojego PKB na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Minister Szczerski powiedział, że do polskich szkół uczęszcza ponad 200 tys. dzieci w wieku szkolnym z Ukrainy, a rząd zapewnia opiekę medyczną i schronienie uchodźcom także na terytorium Ukrainy.

„Są to znaczne koszty, a wymagania rosną z każdą chwilą. Niestety, dopóki będą trwały ukierunkowane ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną, liczba osób pilnie potrzebujących pomocy również będzie rosła” – dodał.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji granicę do Polski przekroczyło 8,21 miliona ukraińskich uchodźców– poinformował we wtorek polski strażnik graniczny.

Źródło:

READ  Korea zajmuje 26. miejsce na 34 członków OECD pod względem zatrudnienia w pierwszym kwartale
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.