Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska podpisuje „wojskowe porozumienie z Schengen” wraz z Niemcami i Holandią

Published

on

Polska podpisuje „wojskowe porozumienie z Schengen” wraz z Niemcami i Holandią

Polska w dalszym ciągu zmaga się z wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, a zachowanie Rosji pozostaje największym niepokojem.

REKLAMA

Polska przystąpiła do tzw. „Wojskowego Układu z Schengen”, europejskiej inicjatywy mającej na celu optymalizację mobilności wojsk pomiędzy uczestniczącymi państwami.

Porozumienie, które podpisały także Niemcy i Holandia, jest zarówno gestem solidarności z Ukrainą, jak i konkretnym krokiem w stronę większego bezpieczeństwa w Europie. Gwarantuje korytarz szybkiej pomocy dla Ukrainy i ułatwia przyszłą mobilizację na wschodniej flance NATO.

Zdaniem ministra obrony RP Władysława Kosiniaka-Kamysza konflikt na Ukrainie uwypuklił znaczenie szybkiej mobilizacji wojsk. Daphne Bergsma, ambasador Holandii w Polsce, podkreśliła, że ​​mobilność wojskowa ma kluczowe znaczenie dla sprostania rosnącym wyzwaniom geopolitycznym.

Polska, sąsiadka Rosji i Białorusi, pozostaje głęboko zaniepokojona wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, a rząd koncentruje się szczególnie na rosyjskim zagrożeniu.

Natomiast dla Polski inicjatywy takie jak „wojskowy Schengen” są kluczowe nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla wzmocnienia jej pozycji w UE – po tym, jak pod koniec ubiegłego roku populistyczny, prawicowy, eurosceptyczny rząd ostatecznie utracił władzę.

READ  Punk rocker okazuje się być nieprawdopodobnym maklerem władzy w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *