Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 roku

Published

on

Polski bank centralny nieoczekiwanie podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od prawie dekady, w obliczu gwałtownego wzrostu inflacji w kraju środkowoeuropejskim.

Podwyżka o 40 punktów bazowych – pierwsza podwyżka NBP od 2012 r. – podniosła główną stopę procentową kraju do 0,5 proc. i spowodowała wzrost kursu złotego o ponad 1 proc. w stosunku do euro.

Ruch, który nastąpił po podwyżkach stóp procentowych w innych krajach Europy Środkowej, w tym w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii, następuje, gdy inflacja rok do roku w Polsce osiągnęła we wrześniu 5,8 proc. – najwyższy poziom od 20 lat.

Jednak pomimo rosnącej presji inflacyjnej większość ekonomistów nie spodziewała się, że bank centralny, jeden z bardziej ostrożnych w Europie Środkowej, będzie działał tak szybko. Spośród 29 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg żaden nie przewidywał wzrostu.

„Konsensus był taki, że pierwsza podwyżka stóp nastąpi w listopadzie” – powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, największego banku w Polsce.

NBP podał w komunikacie, że czynniki napędzające inflację w Polsce są w dużej mierze poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej, takie jak światowe ceny energii i produktów rolnych oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw.

Dodała jednak, że zdecydowała się podjąć działania, ponieważ niektóre z tych czynników ustąpią w ciągu przyszłego roku, ale inne, takie jak presja na ceny produktów rolnych i energii, pozostaną, co jest związane z ożywieniem gospodarczym po pandemii. Inflacja może pozostać na wysokim poziomie „dłużej niż wcześniej oczekiwano”.

NBP powiedział, że może też interweniować na rynkach walutowych, ale nie dał jasno do zrozumienia, czy nastąpią dalsze podwyżki stóp.

Bujak powiedział, że środowe posunięcie „wystarczyło, aby przyciągnąć uwagę opinii publicznej i zdecydowanie wpłynie na oczekiwania inflacyjne”, ale prawdopodobnie potrzebne będą dalsze kroki, aby ograniczyć inflację.

READ  Izera - polski samochód elektryczny. Za trzy lata opuści ulicę

„Wygląda na to, że [the NBP] może zapewnić dodatkową podwyżkę w listopadzie. Pytanie o ile: 10, 25, 50 punktów bazowych? A potem może wystarczyć na chwilę: wtedy. . . Jest prawdopodobne, że będą chcieli poczekać i zobaczyć podejście ”- powiedział.

Liam Peach, ekonomista z Capital Economics, przewidywał bardziej trwały wzrost, ale przyznał, że „istnieje duża niepewność co do tego, gdzie umiarkowani członkowie [monetary policy council] obecnie stoją”.

„Zaplanowaliśmy podwyżkę stóp do 2 procent w przyszłym roku, ale w nadchodzących tygodniach przyjrzymy się uważnie komentarzom decydentów, aby zobaczyć, czy istnieje apetyt na tak agresywną podwyżkę” – napisał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *