Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 roku

Published

on

Polski bank centralny nieoczekiwanie podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od prawie dekady w obliczu gwałtownego wzrostu inflacji w kraju środkowoeuropejskim.

Podwyżka o 40 punktów bazowych – pierwsza podwyżka NBP od 2012 r. – podniosła główną stopę procentową kraju do 0,5 proc. i spowodowała wzrost złotego o ponad 1 proc. w stosunku do euro.

Ruch ten, po podwyżkach stóp procentowych w innych krajach Europy Środkowej, w tym w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii, nastąpił, gdy inflacja rok do roku w Polsce osiągnęła we wrześniu 5,8 proc. – najwyższy poziom od 20 lat.

Jednak pomimo rosnącej presji inflacyjnej większość ekonomistów nie spodziewała się, że bank centralny, jeden z bardziej ostrożnych w Europie Środkowej, będzie działał tak szybko. Spośród 29 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg żaden nie przewidywał wzrostu.

„Konsensus był taki, że pierwsza podwyżka stóp nastąpi w listopadzie” – powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, największego banku w Polsce.

NBP podał w komunikacie, że czynniki napędzające inflację w Polsce są w dużej mierze poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej, takie jak światowe ceny energii i produktów rolnych oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw.

Dodała jednak, że zdecydowała się podjąć działania, ponieważ niektóre z tych czynników ustąpią w ciągu następnego roku, ale inne, takie jak presja ze strony cen produktów rolnych i energii, pozostaną, co w połączeniu z ożywieniem gospodarczym po pandemii niż wcześniej oczekiwano”.

NBP powiedział, że może również interweniować na rynkach walutowych, ale nie dał jasno do zrozumienia, czy nastąpią dalsze podwyżki stóp.

Bujak powiedział, że środowe posunięcie „wystarczyło, aby przyciągnąć uwagę opinii publicznej i na pewno wpłynie na oczekiwania inflacyjne”, ale prawdopodobnie potrzebne będą dalsze kroki, aby ograniczyć inflację.

„Wygląda na to, że [the NBP] może zapewnić dodatkową podwyżkę w listopadzie. Pytanie o ile: 10, 25, 50 punktów bazowych? A potem może wystarczyć na chwilę: wtedy. . . Jest prawdopodobne, że będą chcieli poczekać i zobaczyć podejście ”- powiedział.

READ  opinia | Opuściłem Ukrainę 20 lat temu. Ale nigdy nie opuścił M

Liam Peach, ekonomista z Capital Economics, przewidywał bardziej trwały wzrost, ale przyznał, że „istnieje duża niepewność co do tego, gdzie umiarkowani członkowie [monetary policy council] obecnie stoją”.

„Zaplanowaliśmy podwyżkę stóp do 2 procent w przyszłym roku, ale będziemy uważnie przyglądać się komentarzom decydentów w nadchodzących tygodniach, aby sprawdzić, czy istnieje apetyt na tak agresywne podwyżki” – napisał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.