Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Yunex kończy polski projekt ITS

Published

on

Ruch drogowy Yunex zakończył prace nad podobno najbardziej zaawansowanym systemem sterowania ruchem w Polsce.

Wybudowano lub zmodernizowano ponad 40 przejazdów w Tychach, około 20 km na południe od Katowic, oraz zainstalowano kompletny system sterowania i monitoringu ruchu.

Na skrzyżowaniach pierwszeństwo ma obecnie ponad 170 autobusów i trolejbusów oraz 15 pojazdów uprzywilejowanych.

„ITS daje nam całą gamę narzędzi i możliwości do przeprowadzania różnorodnych analiz, pomiarów i symulacji ruchu” – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. „Wszystko to ma na celu uczynienie dróg w Tychach bezpieczniejszymi i płynniejszym ruchem”.

Yunex zrealizował prace w okresie od 2019 r. do czerwca br. kosztem ok. 121 mln zł (25,5 mln euro), z czego prawie 85% zostało dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z puli Niskoemisyjnego Transportu Miejskiego.

Sercem systemu jest centrum kontroli ruchu na stadionie w Tychach, które wraz z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych rejestruje informacje z prawie 600 kamer monitorujących.

W razie wypadku system umożliwia wyświetlanie komunikatów ostrzegawczych na 72 panelach.

Na ulicach Tychów zainstalowano blisko 20 stacji monitorujących pogodę, zanieczyszczenia i hałas, a także 20 tablic parkingowych i sześć stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Istnieje również sześć odcinków pomiaru prędkości i pięć stacji ważenia dynamicznego do przemieszczania ciężarówek, a według Yunex drogi są przyszłościowe, aby umożliwić ewentualne wprowadzenie pojazdów autonomicznych.

Yunex posiada projekty ITS w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku i Rzeszowie.

READ  Głęboko podzielona Polska wybiera prezydenta w drugiej turze
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.