Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska otrzymuje zgodę KE na pakiet ratunkowy LOT | Aktualności

Published

on

Europejskie organy regulacyjne przychyliły się do wniosku polskiego rządu o udzielenie około 2,9 mld PLN (787 mln USD) wsparcia finansowego dla krajowych linii lotniczych PLL LOT w ramach tymczasowego złagodzenia zasad pomocy państwa.

Pomoc składa się z dotowanej pożyczki w wysokości 1,8 mld zł oraz dokapitalizowania w wysokości 1,8 mld zł.

Margrethe Vestager, komisarz UE ds. Konkurencji, powiedziała: „Dzięki tym środkom Polska wniesie około 650 mln euro na przezwyciężenie obecnego kryzysu związanego z koronawirusem. Decyzja zapewnia, że ​​państwo jest dostatecznie wynagradzane za podejmowane przez podatników ryzyko, a wsparcie jest objęte warunkami, w tym zakazem wypłaty dywidend i innymi środkami ograniczającymi zakłócenia konkurencji. “

Komisja zwraca uwagę, że w związku z wybuchem koronawirusa i związanymi z nim ograniczeniami w podróżowaniu w celu ograniczenia jego rozprzestrzeniania się LOT poniósł znaczne straty, co dodatkowo pogorszyło kondycję finansową przewoźnika.

„W rezultacie LOT jest obecnie zagrożony niewypłacalnością i bankructwem” – mówi komisja. „Środki pomocy mają na celu przywrócenie kapitałów i płynności LOT-u w celu zapewnienia kontynuacji usług lotniczych LOT-u w Polsce”.

Pożyczka z dopłatą zostanie udzielona do 30 czerwca 2021 r. I zostanie udzielona na okres do sześciu lat. Komisja zauważa, że ​​pożyczka na 2019 r. Nie przekroczy 25% sprzedaży LOT-u i zaspokoi potrzeby inwestycyjne i obrotowe spółki.

Jeśli chodzi o pomoc na dokapitalizowanie, Komisja oświadcza, że ​​Polska otrzyma „godziwą rekompensatę” za inwestycję i istnieją dodatkowe mechanizmy motywujące LOT do spłaty udziału państwa w kapitale.

„Polska przedstawiła biznesplan przygotowany przez LOT w celu spłaty instrumentów dokapitalizowania” – wyjaśnia Komisja. „Polska zobowiązała się również do opracowania strategii wyjścia w ciągu 12 miesięcy od przyznania pomocy, chyba że do tego czasu interwencja państwa spadnie poniżej 25% kapitału własnego.

„Jeżeli siedem lat po otrzymaniu pomocy na dokapitalizowanie interwencja państwa nie zmniejszy się poniżej 15% całkowitego kapitału LOT-u, plan restrukturyzacji LOT-u zostanie przekazany Komisji”.

READ  Polska: styczniowy skok wspiera nasz apel o CPI na 2021 r. | Kłapnięcie

Inne warunki uniemożliwiają LOT i jej spółkom zależnym wypłacanie dywidend i wykup akcji do czasu, gdy państwo zrezygnuje z udziału w spółce, jednocześnie uniemożliwiając linii lotniczej nabycie więcej niż 10% u konkurentów lub operatorów z tej samej branży do co najmniej 75% Rekapitalizacja została odkupiona.

W styczniu 2020 roku właściciel LOT-u PGL podpisał umowę przejęcia niemieckiej firmy czarterowej Condor w celu połączenia jej z LOT-em. Planowana akwizycja została przerwana wkrótce po wybuchu pandemii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *