Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska odwołuje mistrzostwa świata w szermierce z powodu dopuszczenia Rosjan i Białorusinów

Published

on

Polska odwołuje mistrzostwa świata w szermierce z powodu dopuszczenia Rosjan i Białorusinów

Polska odwołała zawody Pucharu Świata kobiet w foliowaniu, które miała być gospodarzem jeszcze w tym miesiącu po tym, jak Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE) odrzuciła proponowane ograniczenia dla rosyjskich i białoruskich zawodników. Wydarzenie jest częścią kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

„Ze względu na zmianę przepisów przez FIE [regarding] W związku z kwalifikacjami zawodników i trenerów z rosyjskimi i białoruskimi paszportami Zarząd Polskiego Związku Szermierczego (PZS) jest zmuszony odwołać te zawody” – poinformował dziś PZS.

Działania FIE miały „pozbawić organizatorów jakiegokolwiek wpływu na proces rekrutacji zawodników i personelu pomocniczego”. Twierdził również, że proponowana przez FIE metoda „weryfikacji powiązań takich osób z agresją na Ukrainie… nie gwarantuje właściwej weryfikacji”.

„PSZ wspiera Ukraińską Federację Szermierczą w jej wysiłkach zmierzających do usunięcia z zawodów i światowego środowiska szermierczego osób popierających brutalną wojnę na Ukrainie i reżim Władimira Putina” – napisano w oświadczeniu.

FIE zaproponowała, aby Rosjanie i Białorusini mogli rywalizować pod neutralnymi flagami, o ile nie są powiązani z agresją na Ukrainę.

Ale PSZ chciał też, aby Rosjanie i Białorusini podpisali deklarację, że „nie popierają wojny na Ukrainie, która jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i traktatów międzynarodowych” oraz „nie są związani z reżimem Władimira Putina, przeciwko MTK”. wydał nakaz aresztowania”.

Wywołało to gniewną reakcję Rosyjskiej Federacji Szermierczej, której prezydent Ilgar Mammadov nazwał to „prowokacją” i naruszeniem praw człowieka.

Wiceprezes PSZ Adam Konopka powiedział portalowi Sport.pl, że „FIE nie odpowiada na naszą korespondencję od kilku tygodni” i dopiero wczoraj ostatecznie wysłał list.

Oświadczenie FIE jest „skandaliczne i oburzające, ponieważ jasno stwierdza, że ​​FIE bezwarunkowo decyduje, którzy Rosjanie zostaną dopuszczeni do udziału w konkursie” – dodał Konopka. „Dla nas to arogancja i dyktatura, ale nie damy się wasalować”.

Portal Sport.pl informuje, że zawody Pucharu Świata, które miały odbyć się w Poznaniu w dniach 21-23 kwietnia, zostaną przeniesione do Tunisu w Tunezji.

W głosowaniu w zeszłym miesiącu członkowie FIE opowiedzieli się za powrotem Rosjan i Białorusinów do sportu. To skłoniło Niemieckie Stowarzyszenie Szermiercze do odwołania mistrzostw świata kobiet we florecie, które miały być gospodarzem w marcu.

W ubiegłym tygodniu Polski Komitet Olimpijski ogłosił, że nie dopuści Rosjan i Białorusinów do udziału w Letnich Igrzyskach Europejskich w Krakowie, mimo rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, by dopuścić ich do startu pod neutralną flagą.

Źródło głównego obrazu: Marie-Lan Nguyen/Wikimedia Commons (pod CC BY 3.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *