Connect with us

technologia

Polska obiecuje wycofać węgiel do 2049 roku

Published

on

Grupy ekologiczne skrytykowały rząd za to, że nie zobowiązał się do szybszego wyjścia z węgla, mówiąc, że termin 2049 jest zbyt odległy w przyszłości. Źródło: Jacek Dylag przez Unsplash

W odpowiedzi przedstawiciele branży zgodzili się zamknąć wszystkie kopalnie węgla w wyznaczonym terminie, ponieważ pracownicy górniczego regionu Śląska w południowej Polsce otrzymają odprawę.

Rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o zgodę na proponowaną pomoc publiczną dla górnictwa po podpisaniu umowy w przyszłym miesiącu.

W oświadczeniu Departamentu Skarbu, negocjowanym w imieniu rządu, posunięcie to zostało opisane jako „transakcja historyczna”.

To pierwszy raz, kiedy wiodący sektor wydobycia węgla zgodził się na ograniczenie swojej obecności.

Zamykanie kopalni rozpocznie się zgodnie z planem, a dwie lokalizacje mają zostać zamknięte w 2020 r. Zgodnie z nową umową wszystkie polskie kopalnie węgla energetycznego, w tym dochodowa kopalnia Bogdanka we wschodniej Polsce, mają zostać zamknięte do 2049 roku.

Polski rząd zobowiązał się również do podniesienia płac górników i, według związków, zaplanował duże inwestycje w czyste technologie węglowe, aby zaspokoić zapotrzebowanie na 10 mln ton lokalnego węgla rocznie w ciągu najbliższych 10 lat.

Dotacje dla górników mogą potencjalnie zakłócić budżet państwa po tym, jak polski sektor wydobywczy znalazł się pod presją finansową, przynosząc straty w wysokości ponad 1,3 mld USD w 2019 i 2020 roku.

Dominik Kolorz, szef lokalnego oddziału Związku Solidarności – powiedział w polskim dzienniku Gazeta Wyborcza: „Trudno być usatysfakcjonowanym likwidacją tak ważnej branży. Zrobiliśmy to, co musieliśmy, czyli pomóc pracownikom.

„Nie chodzi o to, że wszystko się dzisiaj kończy. Mamy dużo do zrobienia, aby stworzyć alternatywne miejsca pracy. ”

Grupy ekologiczne skrytykowały rząd za to, że nie zobowiązał się do szybszego wyjścia z węgla, mówiąc, że termin 2049 jest zbyt odległy w przyszłości.

READ  Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba - Hinokami Keppuutan - Sinobu Kocho Trailer, zrzuty ekranu

Polska jest obecnie uzależniona od węgla w zakresie ok. 70% zapotrzebowania na energię i planuje zmniejszyć to do 11% do 2040 r. Musiałby wtedy całkowicie zaprzestać konsumpcji węgla przed terminem ogólnounijnym w 2050 r.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *