Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska, Norwegia i inne kraje są zgodne w sprawie ochrony dronów

Published

on

Polska, Norwegia i inne kraje są zgodne w sprawie ochrony dronów

Kilka krajów graniczących z Rosją, w tym kraje bałtyckie, Finlandia, Norwegia i Polska, są w trakcie budowy tzw. systemu obrony powietrznej „ściany dronów”, aby chronić swoje wspólne granice.

– powiedziała Agne Bilotaite, minister spraw wewnętrznych Litwy Bałtycki Serwis InformacyjnyMiędzynarodowe partnerstwo stworzyłoby „dronową granicę z Norwegii do Polski”, która „chroniłaby naszą granicę za pomocą dronów i innych technologii”.

Bilotaite dodał: „Nie tylko infrastruktura fizyczna i systemy nadzoru, ale także wykorzystanie dronów i innych technologii, które pozwoliłyby nam chronić się przed prowokacjami ze strony wrogich krajów i zapobiegać przemytowi”.

Agne Bilotaite podczas konferencji prasowej po spotkaniu Ministrów Spraw Wewnętrznych Polski i Państw Bałtyckich w Warszawie. NurPhoto za pośrednictwem Getty Images
Wojskowe drony w locie. za pośrednictwem REUTERA

Powiedziała, że ​​plan jest wciąż na etapie tworzenia i nie ma dokładnego harmonogramu jego zakończenia.

Na początku tego miesiąca polski premier Donald Tusk ogłosił, że Polska zobowiązała się do tego Inicjatywa Europejska Tarcza NiebaW projekcie uczestniczy 21 krajów NATO. Ma powstać system działający na każdą pogodę, wzorowany na Żelaznej Kopule, mający odpierać nadlatujące rakiety i drony.

Ogłoszenie następuje po tym, jak minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski powiedział, że Stany Zjednoczone przeprowadzą ataki na wojska rosyjskie na ukraińskiej ziemi, jeśli Kreml zdecyduje się użyć broni nuklearnej.

Izraelski system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła w 2010 roku. Obrazy AFP/Getty

„Amerykanie powiedzieli Rosjanom, że jeśli wybuchniecie bombę atomową, nawet jeśli nikogo to nie zabije, wszyscy będziemy wasi [positions] na Ukrainie bronią konwencjonalną, zniszczymy ich wszystkich” Sikorski powiedział The Guardian:.

Powiedział, że Chiny i Indie również ostrzegały Rosję przed użyciem broni nuklearnej.

„I to nie jest dziecinna zabawa” – powiedział – „ponieważ jest to tabu [of using nuclear weapons] należy również przełamać, podobnie jak tabu dotyczące niezmieniania granic siłą, Chiny wiedzą, że Japonia i [South] Korea opracowałaby bombę atomową, a prawdopodobnie tego nie chcą.

READ  Białoruski Łukaszenka mówi, że chce poprawić stosunki z Polską - POLITICO

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *