Connect with us

Świat

Polska nie skorzystała z unijnego przetargu na zakup masek oddechowych. Zrobiła to Bułgaria

Published

on

W kwietniu 2020r Komisja Europejska podpisała umowę z sześcioma firmami na zakup 110 000 półmasek. Dzięki temu każde państwo członkowskie Unii Europejskiej może składać własne zamówienia na urządzenia w firmach. Z ustaleń RMF FM Wynika z tego jednak, że Polska jeszcze nie skorzystała z tej możliwości. Czemu? Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że po unijnym przetargu „okazało się, że sprzęt nie będzie dostępny w najbliższych miesiącach”, dlatego Polska zdecydowała się na zakup półmasek w Agencji Rezerw Materiałowych.

Obejrzyj wideo
„W tej chwili nie mamy innego narzędzia niż blokada. Jeśli ma zostać wprowadzone, nastąpi to bardzo szybko ”

Polska może ubiegać się o respiratory w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności

RMF FM pisze, że ważny był czas na zakup półmasek od firm, z którymi Komisja Europejska podpisała umowę. KE zaapelowała do członków Unii Europejskiej o jak najszybsze składanie zamówień, ponieważ produkcja półmasek jest czasochłonna. Między innymi Bułgaria zastosowała się do tych zaleceń. Kraj zamówił w kwietniu 55 respiratorów i otrzymał je w lipcu.

Polska wciąż może zamawiać drogi oddechowe od firm, z którymi komunikowała się KE. Może również zażądać takich urządzeń w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Kraje korzystające z tej opcji otrzymają respiratory z krajów członkowskich Unii Europejskiej, które mają urządzenia zastępcze. Z możliwości tej skorzystały m.in. Czechy.

Dyrektor szpitala pracuje jako ratownik medyczny w karetce. „Coraz mniej rąk pracuje”

Solidarność krajów UE. Norwegia pomogła Francji, Słowacja pomogła Macedonii Północnej

Komisja Europejska podkreśla, że ​​w walce z koronawirusem ważna jest między innymi solidarność. Poprzez mechanizm obrony cywilnej Unii Unia Europejska pomaga finansować koordynację i dystrybucję wyrobów medycznych nie tylko dla państw członkowskich UE, ale także dla innych krajów na całym świecie, które będą szukać pomocy.

READ  Włochy stoją w obliczu kryzysu politycznego pośród pandemii

„Poprzez unijny mechanizm ochrony ludności […] Austria, Czechy, Francja, Holandia i Dania wysłały artykuły higieniczne, medyczne i higieniczne, jak również koce, śpiwory i poduszki, a także kontenery mieszkalne i medyczne, aby pomóc władzom greckim w wysyłaniu uchodźców z obozów na Morzu Egejskim Wyspy do pomocy. Ponadto Słowacja wysłała do Macedonii Północnej zestawy higieniczne, koce, maski chirurgiczne, namioty rodzinne i generatory. Norwegia odpowiedziała na prośbę Francji, dostarczając w październiku 2 miliony rękawiczek chirurgicznych “- opisuje Komisję Europejską.

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w WarszawiePierwszy pacjent na stadionie narodowym. Warszawa pomoże w transporcie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *