Connect with us

Gospodarka

Polska na drugim miejscu wśród krajów pomagających Ukrainie

Published

on

Darek Delmanowicz/PAP

Według niemieckiego instytutu ekonomicznego, cytowanego w środę przez hiszpański dziennik, Polska jest drugim co do wielkości krajem zachodnim udzielającym pomocy Ukrainie.

Hiszpańska gazeta ABC poinformowała, że ​​Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii umieścił Polskę na drugim miejscu za USA za pomoc dla Ukrainy. Dane nie obejmują darowizn prywatnych i pomocy organizacji międzynarodowych.

Instytut zwrócił uwagę na „niezmierzoną i absolutnie godną podziwu pomoc ze strony Polski”, która do tej pory przyjęła ponad 3 mln uchodźców i poniosła koszty.

Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie największej pomocy, z 10,3 mld euro od końca stycznia do końca kwietnia, nie licząc niedawno ogłoszonego pakietu pomocowego.

Waszyngton udzielił Ukrainie czterokrotnie większej pomocy niż wszystkie kraje UE razem wzięte. Na drugim miejscu plasuje się Polska z łączną kwotą prawie 2,5 mld euro, a za nią Wielka Brytania, Kanada, Niemcy i Francja.

Pod względem udzielanej pomocy w relacji do PKB przoduje Estonia, za nią Litwa, a następnie Polska. Instytut ustalił, że Stany Zjednoczone i Niemcy znalazły się na dziesiątym i jedenastym miejscu, każde z około 0,05 procent PKB.

Wszystkie państwa członkowskie UE, w tym fundusze instytucji unijnych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, przekazały Ukrainie 12,8 mld euro pomocy.

READ  Może zwrócić zwolnienie z parkingu i ubezpieczenia społecznego. Ministerstwo Pracy reaguje na kryzys
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.