Najważniejsze wiadomości

Polska lekkoatletyka olimpijska Tomala zdobywa złoto po przejechaniu 50 km pieszo

SAPPORO, Japonia: Dawid Tomala z Polski popłynął z dominującym występem w drugiej połowie wyścigu w Sapporo do zwycięstwa w wyścigu olimpijskim mężczyzn na 50 km i dopiero w swoim drugim ukończonym wyścigu tego dystansu dotarł na szczyt podium.

Srebrny medal wywalczył Niemiec Jonathan Hilbert, a brązowy Kanadyjczyk Evan Dunfee.

31-letni Tomala powiedział, że na początku tego roku przeszedł z dystansu 20 km na 50 km, ponieważ był „znudzony i potrzebował nowych wyzwań”, a jego decyzja natychmiast się opłaciła.

„Ten rok zmienił dla mnie wszystko, ponieważ po raz pierwszy wystartowałem na 50K. To druga 50 w moim życiu, a złoty medal to szaleństwo, prawda?” powiedział.

Triumf Tomali był drugim niespodzianką na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio po tym, jak Włoch Massimo Stano wygrał 20 km https://www.reuters.com/lifestyle/sports/athletics-italys-stano-wins-mens-20km-race -walk -gold -2021-08-05 dzień wcześniej za swoje pierwsze zwycięstwo w ważnym wyścigu międzynarodowym.

Chińczyk Luo Yadong prowadził przez większą część pierwszej trzeciej części wyścigu, dopóki pole z Tomalą nie dogoniło go na 20 km.

Tomala zaczął dystansować się od tłumu na 30-kilometrowym etapie i powiększył swoją przewagę do ponad trzech minut na etap. Ukończył wyścig w 3 godziny, 50 minut i 8 sekund i był 36 sekund przed Hilbertem.

Tomala zwiększył tempo mimo dużej przewagi, choć bezpiecznie zdjął nogę z gazu pod koniec z pierwszym miejscem i nie chciał narażać swojego zwycięstwa.

„Miałem około 15 km do końca i wiedziałem, że można stracić energię, ponieważ na 50 km wszystko może się zdarzyć. Czasami jedziesz szybko i nie możesz ukończyć wyścigu… Ale przy tej prędkości czuję się komfortowo. Próbowałem iść tak długo, jak mogłem ”.

„Ale ostatecznie najważniejsze było zdobycie tego medalu, więc zwolniłem, bo złoty medal to złoty medal”.

READ  Polska forsuje ambitny cel klimatyczny UE na rok 2040, sygnalizując zwrot – POLITICO

Rekordzista świata i mistrz świata z 2017 roku, Yohann Diniz z Francji, miał nadzieję na ostatnią szansę na olimpijską chwałę. Został jednak wyeliminowany z wyścigu przed 30-kilometrową trasą, ponieważ wspomniał o zmęczeniu i bólu pleców i powiedział, że to o jeden konkurs za dużo dla 43-latka.

„To będzie obraz mojej kariery, wzlotów i upadków, a teraz powodzenia dla przyszłego pokolenia. Dla mnie to już koniec” – powiedział.

Piątkowy bieg na 50 km mógł być ostatnim na igrzyskach olimpijskich. Wydarzenie zostało usunięte z harmonogramu Igrzysk w Paryżu 2024, ponieważ nie ma odpowiednika wyścigu dla kobiet.

(Raportowanie Chrisa Gallaghera; Edytowanie przez Ana Nicolaci da Costa i Lincoln Feast.)