Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska krytykuje głosowanie, w którym Węgry kwestionują prezydencję w Radzie UE

Published

on

Polska krytykuje głosowanie, w którym Węgry kwestionują prezydencję w Radzie UE

WARSZAWA, 1 czerwca (Reuters) – Polska odrzuciła w czwartek poparcie Parlamentu Europejskiego dla rezolucji kwestionującej zdolność Węgier do sprawowania prezydencji w Unii Europejskiej w przyszłym roku w związku z obawami o niezawisłość sędziowską.

Pomimo znacznego ochłodzenia więzi w związku z odmiennymi stanowiskami w sprawie wojny na Ukrainie, Polska i Węgry pozostają zjednoczone w sprzeciwianiu się temu, co uważają za niewłaściwą ingerencję Brukseli w reformy, które według krytyków podważają niezawisłość sądownictwa.

„To jawne naruszenie zasad europejskich w ich najważniejszej postaci, czyli zasad traktatowych” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Mołdawii. „Zniszczenie całego sposobu, w jaki UE jest zarządzana w ten sposób, to nie tylko droga donikąd, to droga do otchłani”.

Rezolucja, którą przyjęto 442 głosami za, 114 przeciw, przy 33 wstrzymujących się, zakwestionowała sposób, w jaki Węgry mogą sprawować prezydencję „w świetle nieprzestrzegania prawa UE i wartości zapisanych w artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej i zasada lojalnej współpracy”.

Zgodnie z kalendarzem uzgodnionym przez wszystkie rządy UE na rok 2016 Węgry mają sprawować przewodnictwo w Unii od lipca do grudnia 2024 roku.

Węgry i Polska od dawna nie zgadzają się z UE w wielu kwestiach, w tym w zakresie praworządności, wolności mediów i praw osób LGBTQ. Ze względu na ich obawy UE zamroziła miliardy dolarów finansowania dla Budapesztu i Warszawy.

Węgry mogłyby otrzymać około 5,8 mld euro darmowych grantów i kolejne 9,6 mld euro w postaci tanich pożyczek z UE, ale związek zawiesił wszelkie płatności do czasu, aż nacjonalistyczny rząd Budapesztu wdroży reformy mające na celu poprawę niezależności sądownictwa i zwalczanie korupcji.

We wtorek Komisja Europejska i Departament Stanu USA wyraziły zaniepokojenie nowym polskim prawem, które według nich może skutecznie zakazać osobom podejrzanym o działanie pod wpływami rosyjskimi pełnienia funkcji publicznych bez odpowiedniej kontroli sądowej.

READ  Więcej polskich opozycjonistów na celowniku oprogramowania szpiegującego Pegasus | Polska

Balazs Orban, główny doradca polityczny węgierskiego premiera Viktora Orbana, który nie jest z nim spokrewniony, napisał na Twitterze, że Węgry są „szantażowane przez Brukselę za swoje antywojenne stanowisko”.

Węgry odmówiły dostarczenia swojemu sąsiadowi sprzętu wojskowego do odparcia rosyjskiej inwazji, a Węgry skrytykowały sankcje UE wobec Moskwy.

Reportaż Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk; Pod redakcją Lisy Shumaker

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *