Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska krytykuje głosowanie, w którym Węgry kwestionują prezydencję w Radzie UE

Published

on

Polska krytykuje głosowanie, w którym Węgry kwestionują prezydencję w Radzie UE

WARSZAWA, 1 czerwca (Reuters) – Polska odrzuciła w czwartek poparcie Parlamentu Europejskiego dla rezolucji kwestionującej zdolność Węgier do sprawowania prezydencji w Unii Europejskiej w przyszłym roku w związku z obawami o niezawisłość sędziowską.

Pomimo znacznego ochłodzenia więzi w związku z odmiennymi stanowiskami w sprawie wojny na Ukrainie, Polska i Węgry pozostają zjednoczone w sprzeciwianiu się temu, co uważają za niewłaściwą ingerencję Brukseli w reformy, które według krytyków podważają niezawisłość sądownictwa.

„To jawne naruszenie zasad europejskich w ich najważniejszej postaci, czyli zasad traktatowych” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Mołdawii. „Zniszczenie całego sposobu, w jaki UE jest zarządzana w ten sposób, to nie tylko droga donikąd, to droga do otchłani”.

Rezolucja, którą przyjęto 442 głosami za, 114 przeciw, przy 33 wstrzymujących się, zakwestionowała sposób, w jaki Węgry mogą sprawować prezydencję „w świetle nieprzestrzegania prawa UE i wartości zapisanych w artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej i zasada lojalnej współpracy”.

Zgodnie z kalendarzem uzgodnionym przez wszystkie rządy UE na rok 2016 Węgry mają sprawować przewodnictwo w Unii od lipca do grudnia 2024 roku.

Węgry i Polska od dawna nie zgadzają się z UE w wielu kwestiach, w tym w zakresie praworządności, wolności mediów i praw osób LGBTQ. Ze względu na ich obawy UE zamroziła miliardy dolarów finansowania dla Budapesztu i Warszawy.

Węgry mogłyby otrzymać około 5,8 mld euro darmowych grantów i kolejne 9,6 mld euro w postaci tanich pożyczek z UE, ale związek zawiesił wszelkie płatności do czasu, aż nacjonalistyczny rząd Budapesztu wdroży reformy mające na celu poprawę niezależności sądownictwa i zwalczanie korupcji.

We wtorek Komisja Europejska i Departament Stanu USA wyraziły zaniepokojenie nowym polskim prawem, które według nich może skutecznie zakazać osobom podejrzanym o działanie pod wpływami rosyjskimi pełnienia funkcji publicznych bez odpowiedniej kontroli sądowej.

READ  Kontynuacja marszu niepodległościowej polskiej prawicy, mimo sądowego zakazu

Balazs Orban, główny doradca polityczny węgierskiego premiera Viktora Orbana, który nie jest z nim spokrewniony, napisał na Twitterze, że Węgry są „szantażowane przez Brukselę za swoje antywojenne stanowisko”.

Węgry odmówiły dostarczenia swojemu sąsiadowi sprzętu wojskowego do odparcia rosyjskiej inwazji, a Węgry skrytykowały sankcje UE wobec Moskwy.

Reportaż Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk; Pod redakcją Lisy Shumaker

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *