Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska / Joint Venture składa wniosek o wydanie decyzji politycznej w sprawie nowej energii jądrowej w zakładzie węglowym Patnow :: NucNet

Published

on

Polska / Joint Venture składa wniosek o wydanie decyzji politycznej w sprawie nowej energii jądrowej w zakładzie węglowym Patnow :: NucNet

Polska spółka joint venture złożyła wniosek o wydanie decyzji politycznej w sprawie budowy elektrowni jądrowej składającej się z co najmniej dwóch reaktorów APR1400 dostarczonych przez Koreę Południową, której uruchomienie komercyjne planowane jest na 2035 rok.

PGE Pak Energia Jadrowa, spółka joint venture pomiędzy państwowym koncernem energetycznym PGE i prywatnym koncernem energetycznym Ze Pak, poinformowała, że ​​wpłynął wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska na budowę elektrowni jądrowej na terenie węglowym w rejonie Pątnowa-Konina. województwa wielkopolskiego w centralnej Polsce.

PGE Pak Energia Jadrowa, utworzona na początku tego roku, jest odpowiedzialna za wszystkie aspekty projektu budowy co najmniej dwóch południowokoreańskich bloków reaktorów ciśnieniowych APR-1400 na terenie elektrowni węglowej Pątnów, w tym wstępne studium wykonalności, badania terenowe, ocenę oddziaływania na środowisko, proces uzyskiwania pozwoleń i zapewnienie finansowania.

W styczniu urzędnik Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) powiedział, że możliwe jest rozmieszczenie do czterech APR-1400 firmy w Patnow.

Na terenie znajdują się dwie komercyjnie eksploatowane elektrownie węglowe o łącznej mocy około 1100 MW, co czyni ją jedną z największych elektrowni w Polsce.

Ze Pak, który jest właścicielem zakładu w Patnow, rozważa energię jądrową jako opcję dekarbonizacji swojego portfela wytwórczego. Spółka eksploatuje cztery elektrownie w Polsce i zajmuje się wydobyciem węgla brunatnego.

W październiku 2022 roku Ze Pak i PGE podpisały protokół ustaleń z KHNP w sprawie ostatecznego rozmieszczenia platform wiertniczych APR1400 w Patnow.

Według PGE dwa reaktory mogłyby dostarczyć polskim gospodarstwom domowym i firmom około 22 TWh energii, co stanowi około 12% dzisiejszego zużycia energii w Polsce.

Kluczowy krok w procesie planowania

Spółka poinformowała, że ​​uzyskanie decyzji co do zasady jest kluczowe do rozpoczęcia dalszych prac związanych z terenem, badaniami środowiskowymi i ostatecznie ubiegania się o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej.

READ  Polacy stoją przed wyborem reputacji swojego kraju w Europie - POLITICO

Jakub Rybicki, prezes PGE Pak Energia Jądrowa, powiedział: „Rozpoczynamy negocjacje z naszym koreańskim partnerem w sprawie studium wykonalności, umów na finansowanie naszego projektu oraz powołania polsko-koreańskiej spółki, która bezpośrednio poprowadzi ten proces”.

Polska jest optymistycznie nastawiona do energetyki jądrowej i rozpoczęto wiele projektów rozwoju dużych elektrowni i małych reaktorów modułowych.

W lipcu Ministerstwo Klimatu zatwierdziło plany budowy pierwszej w kraju komercyjnej elektrowni jądrowej na Pomorzu na północy kraju z wykorzystaniem turbin AP1000 dostarczonych przez firmę Westinghouse.

Ministerstwo wydało również decyzję w sprawie planu producenta miedzi i srebra KGHM Polska Miedź dotyczącego budowy elektrowni NuScale Voygr SMR o mocy 462 MW.

KGHM chciałby zbadać możliwości wykorzystania technologii SMR do zmiany przeznaczenia lub zastąpienia istniejących elektrowni węglowych oraz zapewnienia energii i ciepła dla swoich procesów przemysłowych.

KGHM zapowiedział, że do 2030 r. 50% zużywanej przez niego energii elektrycznej powinno pochodzić z własnych źródeł.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *