Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska jest gotowa do ratyfikacji unijnego funduszu gospodarczego we wtorek

Published

on

Polska najprawdopodobniej ją ratyfikuje Pandemiczny bodziec Unii Europejskiej w głosowaniu parlamentarnym we wtorek po tym, jak rząd uzyskał poparcie dla planu od jednej z partii opozycyjnych.

Koalicja trójstronna od tygodni nie ma większości do zatwierdzenia funduszu naprawczego w wysokości 800 miliardów euro (968 miliardów dolarów) z powodu wewnętrznych sporów. Ostatecznie rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość zgodziła się na postulaty lewicy w zamian za ich poparcie.

Unia Europejska Largesse

Polska będzie piątym co do wielkości beneficjentem dotacji stymulacyjnych

Źródło: Komisja Europejska

„Wszystko wskazuje na to, że jest większość za paktem” – powiedział w piątek wiceminister ds. Funduszy unijnych i polityki regionalnej Waldemar Buda. „Rozumiemy, że wsparcie ze strony lewicy jest realne”.

Podejmując decyzję o zwołaniu w przyszłym tygodniu nadzwyczajnego posiedzenia parlamentu, największy wschodni członek bloku stara się rozwiać obawy o opóźnienie procesu ratyfikacji.

Polski rząd przedstawi do zatwierdzenia przez Unię Europejską narodowy plan naprawy finansowany przez Unię Europejską Komisja Europejska w piątek, choć termin składania wniosków został przedłużony.

„Polska nie chce czekać i zamierza być gdzieś pomiędzy krajami, które są gotowe z funduszem, a tymi, które wciąż nad nim pracują” – powiedział Buda.

Szerszy rządowy plan inwestycyjny i rozwojowy, znany jako New Deal, ma zostać opublikowany 15 maja. Powiedział, że szczegółowo opowie, w jaki sposób Polska planuje pomóc gospodarce wyjść z pandemii.

READ  Polski Rafał „Jazda” - pierwsza próba Eurowizji 2021
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *