Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska i Słowacja będą nadal wspierać Ukrainę po wyborach

Published

on

Polska i Słowacja będą nadal wspierać Ukrainę po wyborach

Jacoba Gronholta Pedersena

KOPENHAGA (Reuters) – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził w piątek pewność, że zarówno Polska, jak i Słowacja będą nadal wspierać Ukrainę w jej wojnie z Rosją po nadchodzących wyborach, pomimo niedawnej ostrej retoryki wobec Kijowa.

Polska, która 15 października wybiera nowy parlament, oświadczyła w zeszłym tygodniu, że nie zgodzi się już na nową sprzedaż broni Ukrainie i zamiast tego skupi się na odbudowie własnych zapasów.

Polska, członek NATO, do niedawna uważana była za jednego z najsilniejszych sojuszników Ukrainy w wojnie z Rosją, jednak stosunki uległy pogorszeniu od czasu decyzji Polski o przedłużeniu zakazu importu ukraińskiego zboża.

„Spodziewam się i jestem pewien, że Ukraina i Polska znajdą sposób na rozwiązanie tych problemów bez negatywnego wpływu na wsparcie wojskowe dla Ukrainy” – powiedział Stoltenberg agencji Reuters w Kopenhadze.

Członek NATO, Słowacja, jest także zagorzałym sojusznikiem Ukrainy, wysyłając swojemu wschodniemu sąsiadowi sprzęt wojskowy, w tym myśliwce MiG-29 i system obrony powietrznej S-300.

Jednak lider opozycji i były premier Robert Fico, który prowadzi w sondażach przed sobotnimi wyborami, zapowiedział położenie kresu temu wsparciu militarnemu.

„Bez względu na nowy rząd na Słowacji, będziemy nadal wspólnie siedzieć na spotkaniach NATO” – powiedział Stoltenberg – „i jestem przekonany, że znajdziemy sposoby na dalsze zapewnianie wsparcia – tak jak to robiliśmy po każdych wyborach w „Mamy zawarł ten sojusz od początku wojny w 2016 r.”

(Raport: Jacob Gronholt-Pedersen; redakcja: Alison Williams i Kevin Liffey)

READ  UE podpisuje umowę Afryka-Pacyfik po tym, jak Polska zrezygnowała z weta – EURACTIV.com
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *