Connect with us

Gospodarka

Polska i kraje bałtyckie zobowiązują się do dalszego wspierania Ukrainy

Published

on

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zobowiązały się do dalszego udzielania Ukrainie pomocy politycznej, bezpieczeństwa i innego rodzaju.

Tak wynika ze wspólnego oświadczenia w sprawie pogłębienia współpracy między czterema krajami regionu w celu wspólnego odstraszania agresora i wzmocnienia współpracy gospodarczej, podpisanego we wtorek przez ministrów spraw zagranicznych Polski i państw bałtyckich w Rydze, informuje korespondent Ukrinform.

„Pragniemy ponownie podkreślić znaczenie dalszego dostarczania Ukrainie pomocy politycznej, bezpieczeństwa, finansowej i humanitarnej” – czytamy w oświadczeniu.

Stwierdza, że ​​ze względu na wspólną przeszłość historyczną, kraje mają podobne postrzeganie potencjalnych zagrożeń i dlatego są zdeterminowane, by wzmacniać bezpieczeństwo oraz chronić niepodległość i integralność terytorialną.

Przeczytaj także: Polska Omawianie dostawy myśliwców F-16 na Ukrainę z partnerami z NATO

„Wspólnie stworzyliśmy inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym, zapewnienie odstraszania i obrony, wzmocnienie bezpieczeństwa granic i pomoc Ukrainie, które zostały z powodzeniem wdrożone w różnych formatach i strukturach, w tym w UE, NATO i ONZ” – czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów stwierdzili w oświadczeniu, że są przekonani o potrzebie zacieśnienia współpracy na szczeblu politycznym i praktycznym w ramach NATO i UE w celu podwojenia wysiłków na rzecz wzmocnienia wspólnych strategii odstraszania i odporności oraz promowania wzrostu gospodarczego w i poza regionem.

Jak informowaliśmy, około 1700 polskich firm chce wziąć udział w odbudowie Ukrainy i przywróceniu eksportu towarów i usług na Ukrainę.

olej

READ  Niemcy rozpoczynają wysyłanie do Polski jednostek obrony powietrznej Patriot
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *