Connect with us

Gospodarka

Polska i kraje bałtyckie naciskają na zaostrzenie unijnych sankcji wobec Rosji

Published

on

Polska i kraje bałtyckie naciskają na zaostrzenie unijnych sankcji wobec Rosji

Państwa członkowskie UE Hawkishe naciskają na surowe środki przeciwko Rosji, w tym zakaz korzystania z większej liczby banków w sieci komunikacyjnej Swift i zakaz importu diamentów, gdy blok opracowuje nową rundę sankcji w związku z wojną na Ukrainie.

Kraje takie jak Polska i kraje bałtyckie wzywają do podjęcia nowych środków – które są również wymierzone w towary luksusowe i rosyjski przemysł IT, cyberbezpieczeństwa i oprogramowania – w odpowiedzi na eskalację wojskową Władimira Putina w tym tygodniu.

Jednak urzędnicy stwierdzili, że trudno jest znaleźć konsensus wśród wszystkich 27 państw członkowskich, podczas gdy Węgry powiedziały, że w ogóle nie chcą żadnych nowych sankcji.

Głównym celem Komisji Europejskiej jest przeforsowanie ciężko wywalczonego porozumienia z G7 w celu ograniczenia ceny rosyjskiej ropy po miesiącach negocjacji prowadzonych przez USA.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że nowe sankcje są potrzebne w odpowiedzi na decyzję Rosji o rozpoczęciu częściowej mobilizacji i podjęcia kroków w celu aneksji części wschodniej Ukrainy. Jednak niektórzy urzędnicy uważają, że trudno będzie uzyskać więcej niż ograniczoną liczbę kar poza wszystkimi państwami członkowskimi UE.

Ewentualny nowy pakiet kar, który stanowiłby ósmą rundę sankcji, nie został jeszcze oficjalnie ujawniony po spotkaniach urzędników Komisji z przedstawicielami państw członkowskich, które rozpoczęły się w piątek. Oczekuje się, że będzie zawierać przepisy wprowadzające limit cenowy rosyjskiej ropy naftowej, więcej list osób objętych sankcjami i środków przeciwko rosyjskiemu sektorowi IT, cyberbezpieczeństwa i oprogramowania, poinformowali urzędnicy.

Ostatnia próba uchwalenia przez UE poważnego pakietu sankcji w maju zakończyła się publicznym rozgoryczeniem i tygodniami walki o władzę, ponieważ kraje kierowane przez Węgry odmówiły zgody na embargo na rosyjską ropę, dopóki nie uzyskają zwolnienia, które pozwoliłoby ich rafineriom na to. kontynuuj importowanie.

READ  To może być ostateczny koniec Nord Stream 2

Premier Węgier Viktor Orbán powiedział w środę na prywatnym spotkaniu jego partii Fidesz, że istniejące sankcje UE wobec Rosji powinny zostać zniesione, jak podają lokalne media. Partia rządząca poinformowała w czwartek, że planuje przeprowadzić „konsultacje krajowe” na temat tego, czy Węgrzy popierają sankcje UE.

Mimo tych wewnętrznych oznak oporu dyplomaci w Brukseli zwracają uwagę, że Budapeszt do tej pory popierał wszystkie rundy restrykcji wobec Moskwy i oczekuje się, że ósma ósma będzie miała znacznie mniejszy wpływ na węgierską gospodarkę niż embargo na ropę.

Te kraje, które najbardziej nalegały, by UE musiała zwiększyć presję na Moskwę, w tym Polskę i kraje bałtyckie, rozpowszechniły szczegółowe środki, które ich zdaniem Komisja powinna zatwierdzić. Ich pomysły obejmują zakaz importu diamentów, który uderzyłby w Belgię, zakazanie większej liczbie rosyjskich banków dostępu do globalnej sieci Swift, ograniczenie dostępności IT i innych usług dla Rosji oraz nałożenie tych samych sankcji na Białoruś, sojusznika Moskwy w czasie wojny.

Jednak urzędnicy zbagatelizowali perspektywę porozumienia w sprawie niektórych ambitniejszych pomysłów, ponieważ niektóre kraje twierdzą, że istniejące sankcje potrzebują więcej czasu, aby wejść w życie. Do wdrożenia przez UE wymagana jest jednomyślna zgoda.

„Im więcej inwestujesz, tym więcej powodów dajesz niektórym państwom członkowskim trudności” – powiedział unijny dyplomata. „Wadą jest to, że jeśli jest za mało, jastrzębie mówią, że to nie wystarczy”.

Inny dyplomata powiedział, że limit cen ropy powinien pozostać w centrum nowej rundy, obok zamykania luk. „Nie pozostało już wiele produktów, które można by uderzyć, ponieważ w większości oddzieliliśmy się od rosyjskiej gospodarki” – powiedziała osoba.

„Nie wiem, czy bez odpowiedniej porady zajdziemy daleko w ogłaszaniu nowych sankcji” – powiedział urzędnik UE o komentarzach von der Leyen, dodając, że trudno byłoby powiedzieć przed spotkaniem przywódców UE w dwa tygodnie w Pradze, aby osiągnąć konsensus.

READ  W Polsce obserwuje się negatywny trend w zakresie samochodów używanych w pierwszym kwartale 2023 r

Według dwóch osób zaznajomionych z rozmowami, celem jest omówienie przez ambasadorów UE projektu nowych sankcji w przyszłym tygodniu, podczas gdy Bruksela próbuje odpowiedzieć na środową decyzję Putina o wezwaniu rezerw i wygłoszeniu przemówienia grożącego wojną nuklearną.

Rzecznik Komisji powiedział w czwartek, że ministrowie spraw zagranicznych UE „omówili kolejne możliwe środki ograniczające, które można zastosować”, dodając, że rozmowy na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku „trwają”.

Nowa runda skoncentruje się na dalszych sankcjach wobec rosyjskich osób i podmiotów, a także na ewentualnych dodatkowych kontrolach eksportu „produktów cywilnych” – dodał rzecznik. „Byłoby to uzasadnione, ponieważ Rosja zmierza w kierunku gospodarki wojennej”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *