Connect with us

Nauka

Polska i Korea Południowa zawierają umowy o wartości 3 miliardów dolarów na samoloty wojskowe

Published

on

JANOW, Polska (AP) – Polska finalizuje 3-miliardowe umowy z Koreą Południową na zakup 48 koreańskich myśliwców FA-50, ponieważ kraj środkowoeuropejski podejmuje pilne kroki w celu zwiększenia swoich zdolności odstraszania i obrony w środku wojny Rosji z sąsiednią Ukrainą .

Obie umowy na zakup samolotów Fighting Falcon są następstwem podpisanych w zeszłym miesiącu kontraktów na zakup przez Polskę południowokoreańskich czołgów i haubic o wartości około 5,8 miliarda dolarów.

Prezydent Polski Andrzej Duda, który jest Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych, oraz minister ds. administracji programu pozyskiwania obrony Korei Południowej Eom Dong-hwan mają wziąć udział w ceremonii podpisania w piątek w bazie wojskowej i na lotnisku w Janowie w centralnej Polsce.

Dokumenty muszą być podpisane przez wicepremiera RP, który jest jednocześnie ministrem obrony Mariusza Błaszczaka, oraz urzędników Korei Południowej.

Zgodnie z jedną z umów, pierwsze 12 samolotów powinno zostać dostarczone na początku drugiej połowy przyszłego roku. Druga umowa dotyczy 36 samolotów o określonych przez Polskę cechach technicznych i bojowych, które zostaną dostarczone w latach 2025-2028. Samoloty są kompatybilne z amerykańskimi myśliwcami F-16 na wyposażeniu Sił Powietrznych RP oraz z F-16. 1 zatrudniony. Myśliwce 35A, według MON.

Działalność obejmuje szkolenia, logistykę oraz transfer niektórych technologii, które pozwolą na obsługę samolotów w Polsce. Warszawa twierdzi, że jest to jedna z największych i najważniejszych transakcji obronnych w Polsce w ostatnich latach.

Konserwatywny rząd Polski podejmuje kroki w celu wzmocnienia sił zbrojnych państwa członkowskiego NATO w odpowiedzi na agresję sąsiedniej Rosji na Ukrainę.

Polska, podobnie jak inne narody europejskie i Stany Zjednoczone, wysyłała sprzęt wojskowy na Ukrainę w czasie prawie siedmiu miesięcy wojny. Warszawa chce wymienić część tego sprzętu, w tym na wyprodukowane w USA czołgi Abrams.

___

Śledź wszystkie wydarzenia AP związane z wojną na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

Prawa autorskie 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez zezwolenia.

READ  Dodano 4735 przypadków COVID w Alabamie, hospitalizacje sięgają 2100, a zgony powyżej 4000

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.