Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska: Film żydowskiego reżysera o kryzysie uchodźczym to nazistowska propaganda

Published

on

Polska: Film żydowskiego reżysera o kryzysie uchodźczym to nazistowska propaganda

Polska minister sprawiedliwości wdaje się w spór z jednym z najbardziej znanych filmowców w kraju po porównaniu jej nowego, wielokrotnie nagradzanego filmu o kryzysie uchodźczym w Europie z nazistowską propagandą.

Reżyserka Agnieszka Holland jest córką matki katoliczki i ojca Żyda, oboje brali udział w powstaniu w getcie warszawskim. Jej dziadkowie ze strony ojca zginęli w getcie.

„W III Rzeszy Niemcy kręcili filmy propagandowe, które przedstawiały Polaków jako bandytów i morderców” – napisał Ziobro. „Dziś mają za to Agnieszkę Holland”.

Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości

Najnowszy film Holland „Zielona granica” opowiada historię uchodźców z Syrii i Afganistanu, których losy zderzają się ze strażnikiem na granicy polsko-białoruskiej. Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji na początku tego miesiąca, gdzie zebrał entuzjastyczne recenzje i zdobył Nagrodę Specjalną Jury.

Jednak w Polsce przyjęcie było znacznie bardziej wrogie. W zeszłym tygodniu kilku prawicowych ministrów kraju, w tym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zaatakowało film, twierdząc, że przedstawienie funkcjonariuszy straży granicznej obraża kraj. Szczególnie ataki Ziobry wzbudziły gniew Hollanda, gdy porównał je do nazistowskiej propagandy na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter.

„W III Rzeszy Niemcy kręcili filmy propagandowe, które przedstawiały Polaków jako bandytów i morderców” – napisał Ziobro. „Dziś mają za to Agnieszkę Holland.” Porównał później Hollanda do komunisty.

Uchodźcy jazydzcy uciekają przed siłami Państwa Islamskiego w pobliżu granicy z Syrią, 11 sierpnia. (Źródło: RODI SAID / REUTERS)

Według przedstawiciela handlowego od tego czasu na stronach filmu w mediach społecznościowych roi się od antysemickich trolli. Wściekła Holandia zagroziła podjęciem kroków prawnych przeciwko Ziobro, którego imię i nazwisko pojawia się w filmie. Zażądała od niego przeprosin i przekazania datku na rzecz polskiej organizacji wspierającej ocalałych z Holokaustu.

Z pomocą Holandii przybyło stowarzyszenie europejskich filmowców. „Agnieszka Holland została przez ministra porównana do propagandystów III Rzeszy, mimo że reżyserka jest córką łącznika Powstania Warszawskiego i wnuczką ofiar Holokaustu” – podała w oświadczeniu Europejska Akademia Filmowa. Dodał, że wypowiedzi Ziobry stanowią „osobistą wrogość i groźby”.

READ  Polski Sąd uznał aktywistkę za winną pomocy w aborcji – POLITICO

Odcinek pokazuje, jak głęboko obecny kryzys migracyjny podzielił Polskę, która stała się europejskim frontem dla fali uchodźców, odkąd białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko zaczął zachęcać do masowej migracji przez granicę swojego kraju w 2021 roku. Uważa się, że Łukaszenka, kluczowy sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, realizuje strategię zalewu Polski migrantami w celu destabilizacji Zachodu.

Polska przesuwa się w prawo

Ponieważ w ostatnich latach rząd Polski ostro przesunął się na prawicę, polscy przywódcy zaatakowali lokalnych historyków, którzy twierdzą, że kraj był zamieszany w Holokaust, który został potępiony przez organy międzynarodowe. Rząd staje się także coraz bardziej antyimigrancki, mimo że otworzył swoje granice dla ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną z Rosją. Właśnie w tym tygodniu wybuchł skandal związany z wizami pracowniczymi, które urzędnicy rzekomo sprzedawali migrantom w zamian za łapówki.

Holandia ma długą historię kręcenia prowokacyjnych filmów o Holokauście, wywołując gniew nawet czołowych europejskich Żydów. Reżyser „Shoah” Claude Lanzmann oskarżył ją o antysemityzm za nominowany do Oscara w 1990 roku film „Europa, Europa”, który opowiada prawdziwą historię żydowskiego dziecka, które przebiera się za nazistę, aby przeżyć wojnę. Niektórych Żydów zaniepokoił także inny film, który Holland nakręcił o żydowskim lekarzu Januszu Korczaku, który bezskutecznie próbował ocalić setki żydowskich dzieci w getcie warszawskim. Film Hollanda „W ciemności” z 2011 roku, także nominowany do Oscara, opowiada o Żydach ukrywających się w okupowanej przez nazistów Polsce.

„Zielona granica” trafi do kin w Polsce jeszcze w tym miesiącu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *