Connect with us

Nauka

Polska drużyna zwycięzcą międzynarodowych zawodów pojazdów kosmicznych

Published

on

Polska drużyna zwycięzcą międzynarodowych zawodów pojazdów kosmicznych

Polskie zespoły uniwersyteckie zajęły pierwsze i trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie robotyki, w którym uczestnicy musieli stworzyć roboty wykonujące zadania symulujące te, które byłyby potrzebne w kolonii na innej planecie.

Zespół AGH Space Systems, złożony ze studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zajął pierwsze miejsce w zawodach Canadian International Rover Challenge 2023, które odbyły się w Drumheller w Albercie.

Drugie miejsce przypadło drużynie Husky Robotics z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, a trzecie Raptors z Politechniki Łódzkiej. Ogółem w tegorocznej edycji wzięło udział 17 drużyn z całego świata.

W konkursie mogą brać udział zespoły uczniów, z których każdy musi dostarczyć samodzielnie zbudowany łazik – urządzenie badawcze zaprojektowane do poruszania się po stałej powierzchni planety.

Ich łaziki wykonują następnie misje, przed którymi mogą stanąć mieszkańcy pozaziemskiej kolonii w przyszłości, w tym poszukiwania i ratownictwo, przekierowywanie wody, spekulacje i poszukiwania gruntów, przekraczanie gruzów i sprawdzanie zręczności.

Łazik Kalman, łazik zespołu AGH Space Systems, najlepiej spisał się w czterech z pięciu kategorii, zapewniając drużynie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Podczas misji przekierowania wody, podczas której łazik miał za zadanie odłączyć istniejącą rurę i zainstalować nowy system wodociągowy, Kalman uzyskał niemal idealny wynik 148 na 150 możliwych punktów.

Szczególne wrażenie na jurorach wywarł wynalazek AGH Space Systems, tzw. „słońca”, czyli specjalnego źródła światła umieszczanego na Kalmanie, które zapewniało dodatkowe oświetlenie w trudnych warunkach nocnych.

Krakowski zespół doceniono także za precyzję w sterowaniu ramieniem robota poprzez przejście na ręczne sterowanie łazikiem, gdy tylko pojawią się problemy z autonomią.

Zwycięstwo to jest kolejnym sukcesem zespołu AGH, którego osiągnięcia obejmują m.in. pierwsze miejsce w zawodach Indian Rover Challenge 2020 oraz czołowe miejsca w europejskiej tabeli tegorocznych zawodów University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych, gdzie w sumie uplasowali się na 8. miejscu.

READ  Badanie powiązań między zmianą klimatu a ekstremalnymi warunkami pogodowymi

„Cztery dni zawodów były prawdziwym wyzwaniem, ale wyjście ze strefy komfortu okazało się bardzo cennym doświadczeniem i w pełni ugruntowało nasze rozwiązania” – tak o swoim ostatnim zwycięstwie powiedziała AGH Space Systems.

„Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nasz wyjazd i okazali wsparcie. Razem tworzymy niezwykły zespół, którego potencjał jest tak nieskończony jak przestrzeń kosmiczna. Postaramy się to jeszcze raz udowodnić we wrześniu podczas zawodów European Rover Challenge 2023.”

European Rover Challenge, kolejne międzynarodowe zawody robotyki planetarnej, odbędą się w dniach 15-17 września w Kielcach. W edycji konkursu 2019 drużyna AGH zajęła drugie miejsce.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Canadian International Rover Challenge/Facebook

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *