Connect with us

Nauka

Mroczna prawda o tym, dlaczego w Polsce jest tak wiele grobów wampirów

Published

on

Mroczna prawda o tym, dlaczego w Polsce jest tak wiele grobów wampirów

W pośredniowiecznej Polsce ludzie mieli obsesję na punkcie nieumarłych. Wierzono, że wampiry opętały dusze tych, którzy zmarli na początku epidemii, w wyniku samobójstwa lub nawet tuż przed chrztem.

Dlatego w ostatnich latach archeolodzy odkryli szereg XVII-wiecznych grobów. Niedawno odnaleziono miejsce spoczynku „dziecka wampira”, które zostało zamknięte na kłódkę i pochowane twarzą w dół, co miało na celu uniemożliwienie zmarłym powrotu i nawiedzania żywych.

„Było to bardzo typowe dla praktyki bezpieczeństwa antywampirycznego” – mówi Dariusz Poliński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

I nie jest to pierwszy tego typu przypadek. W 2022 roku zespół Polińskiego znalazł także ciało młodej kobiety, która została pochowana z kłódką, tym razem na palcu stopy. Miała także kosę przy gardle.

To mroczna historia. Sierp i zamek są częścią pochówku apotropaicznego, co oznacza, że ​​miały odstraszać zło. Logika głosi, że jeśli wampir się obudzi, zamek może utrzymać go na miejscu. Sierp w gardle jest w pewnym sensie oczywisty. Ale dlaczego ludzie to sobie robili?

Takie groby apotropaiczne pojawiły się także na Słowacji, Węgrzech, w Austrii i Rumunii. Niektóre pochówki obejmowały także ścięcie głów, przebicie serc kołkami i włożenie monet do ust zwłok. Zwykle sięgają trudnych czasów, takich jak epidemie, wojny i inne tragedie, kiedy ludzie chętniej wierzyli, że wokół nich czai się zło.

XVII-wieczna Polska była wylęgarnią takich wierzeń.

„To było stulecie wojen, kryzysów i bardzo zimnej pogody” – mówi Poliński. „To była mała epoka lodowcowa”.

Do plag XVII wieku zaliczały się epidemie cholery, które nawiedziły Europę Wschodnią i mogły wywołać niełatwy do wyjaśnienia strach przed śmiercią. Relacja z 1674 r. opisuje miasto tak sterroryzowane przez mężczyznę rzekomo pijącego ludzką krew, że tak się stało odciął mu głowę.

Marek Polcyn, antropolog z Uniwersytetu Lakehead w Ontario, zasugerował inny powód tego typu pochówku. W artykule napisała, że ​​wzrost dogmatów katolickich w okresie kontrreformacji – okresu, w którym Kościół katolicki odrzucał protestantów – zapoczątkował odrodzenie wierzeń ludowych, ponieważ księża katoliccy podsycali strach przed diabłem i czarownicami.

Tymczasem w pobliżu grobu dziecka Poliński i jego zespół odkryli w grobie szczątki trójki innych dzieci, ze śladami miedzi, nadmanganianu potasu i złota w kościach wokół zębów. Poliński powiedział, że może to być spowodowane miksturą mającą leczyć wampiryzm u ludzi.

Powiedział: „Głównym znaczeniem tej witryny jest to, że możemy dowiedzieć się więcej na temat [what] główne tradycje i zwyczaje dotyczyły kontekstu traktowania ludzi, którzy byli „inni”, to prawda, i wykluczania ludzi, którzy byli inni.

„Każdy ślad wskazuje, że był to cmentarz wykluczonych, o których należy zapomnieć.”

Dodał jednak, że istnieje również możliwość, że groby kobiety i dziecka można by sprowadzić do czegoś znacznie bardziej przyziemnego.

„Mogło to być również coś bardzo prostego” – mówi – „na przykład kłótnia między sąsiadami”.

Jego zespół przeprowadza dalsze badania szczątków, aby uzyskać więcej informacji. Ale na razie po prostu nie wiemy.

Zapisać się aby otrzymać nasz bezpłatny cotygodniowy biuletyn Indy100

Wyraź swoją opinię w naszych wiadomościach o demokracji. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *