Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska chce kupić dom wakacyjny Marie Curie we Francji

Published

on

SAINT-REMY-LES-CHEVREUSE, Francja – polski premier polecił rządowi kupić dom we Francji, w którym laureatka Nagrody Nobla Marie Skłodowska-Curie i Pierre Curie spędzali wakacje i weekendy od 1904 do 1906 roku.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w tym tygodniu na Twitterze, że dom na południowo-zachodnich przedmieściach Paryża jest „częścią polskiej historii”.

Kamienny i ceglany budynek o powierzchni 1300 stóp kwadratowych w Saint-Remy-les-Chevreuse kosztuje 950 000 dolarów. Jest w złym stanie, ale według lokalnej agencji nieruchomości Stephane Plaza niektóre z łuszczących się tapet, kominków i płytek podłogowych pochodzą z okresu Curie.

Podobno urodziła się w Polsce Marie Curie sama namalowała niektóre projekty sufitów, ale nie ma na to dowodów.

Pionierzy nauki, Marie Curie i jej mąż Pierre, zostają pokazani w swoim laboratorium we Francji.
Pionierzy nauki, Marie Curie i jej mąż Pierre, zostają pokazani w swoim laboratorium we Francji.
AP

„Ta nieruchomość została zbudowana w 1890 roku i była miejscem wypoczynku Pierre i Marie Curie w latach 1904–1906” – powiedział Daniel Cazou-Mingot, szef agencji nieruchomości.

„Przyjeżdżali tu w weekendy, ferie wielkanocne, wakacje” – powiedział Cazou-Mingot The Associated Press podczas wizyty w posiadłości w środę. „Nie przeprowadzono żadnych eksperymentów z tą właściwością”.

Pewnego kwietniowego dnia 1906 roku Pierre wracał do Paryża na spotkanie naukowe, gdzie został potrącony i zabity przez zaprzęg konny.

Kominek w kamiennym domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych, w którym laureatka Nagrody Nobla Marie Skłodowska-Curie i Pierre Curie spędzali wakacje i weekendy od 1904 do 1906 w Saint-Remy-les-Chevreuse na południowo-zachodnich obrzeżach Paryża, we Francji, środa maja 12 2021.
Kominek w kamiennym domu o powierzchni 1300 stóp kwadratowych kosztuje 950 000 dolarów.
AP

„Po tym wypadku Marie Curie wracała od czasu do czasu z córkami, a potem przestała przyjeżdżać”, a dom – 900 metrów kwadratowych. Metrowy ogród, gołębnik i pompa wodna z XIX wieku – zostały sprzedane – powiedział Cazou-Mingot.

Koszty renowacji szacuje się na około 240 000 USD.

Cazou-Mingot uważa, że ​​potrzeba „miłości od pierwszego wejrzenia i szacunku dla historii”, aby ktoś chciał w nią zainwestować.

Wnętrze kamiennego domu o powierzchni 1300 metrów kwadratowych, w którym para laureatów Nagrody Nobla Marie Skłodowska-Curie i Pierre Curie spędzała wakacje i weekendy od 1904 do 1906 roku w Saint-Remy-les-Chevreuse na południowo-zachodnich obrzeżach Paryża.  Francja, środa 12 maja 2021 r.
Wnętrze kamiennego domu. Lista stwierdza, że ​​Curie mógł sam pomalować niektóre sufity.
AP

Niektórzy krytycy w Polsce komentowali w mediach społecznościowych, że pieniądze podatników są marnowane na dom, w którym Marie Curie nie spędziła długo.

Jednak prawicowy rząd dołożył wszelkich starań, aby zabezpieczyć i utrzymać miejsca i obiekty ważne dla polskiej historii.

READ  Skrajnie prawicowy marsz z okazji Święta Niepodległości przyciąga w Polsce tysiące

Urodzona w Warszawie w 1867 roku jako Maria Skłodowska, naukowiec przeniósł się do Paryża w 1891 roku i była jedną z pierwszych kobiet, które studiowały nauki przyrodnicze na Sorbonie. Karierę naukową kontynuowała ze swoim francuskim mężem. Po śmierci Pierre’a, który opuścił katedrę fizyki na Sorbonie, zaproponowano jej to stanowisko i została pierwszą profesorką tego prestiżowego uniwersytetu.

Loft w ogrodzie gołębi w kamiennym domu o powierzchni 1300 stóp kwadratowych, w którym laureatka Nagrody Nobla Marie Skłodowska-Curie i Pierre Curie spędzali wakacje i weekendy od 1904 do 1906 roku w Saint-Remy-les-Chevreuse na południowo-zachodnich obrzeżach Paryża, we Francji, środa maja 12 2021.
Loft w ogrodzie gołębi. Koszt remontu nieruchomości szacowany jest na ponad 200 000 USD.
AP

W 1903 roku Marie i Pierre Curie oraz francuski naukowiec Henri Becquerel otrzymali wspólnie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad radioaktywnością.

Marie Curie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1911 r. Za odkrycie radu i polonu. Tę ostatnią nazwała po Polsce.

Zmarła na chorobę popromienną w Passy we Francji w 1943 roku. Marie i Pierre Curie są pochowani w Panteonie w Paryżu wśród innych wybitnych obywateli francuskich.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *