Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska buduje ogrodzenie, podwaja liczebność oddziałów na granicy białoruskiej

Published

on

Kacper Pempel

USNARZ GORNY, Polska (Reuters) – Polska zbuduje ogrodzenie wzdłuż granicy z Białorusią i podwoi tam liczbę żołnierzy, powiedział w poniedziałek minister obrony, próbując powstrzymać napływ migrantów z Mińska do Unii Europejskiej. odwet za sankcje UE.

Polska i inne kraje UE Litwa i Łotwa odnotowały gwałtowny wzrost migrantów z krajów takich jak Irak i Afganistan próbujących przekroczyć swoje granice. Według UE, białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko prowadzi z migrantami „wojnę hybrydową”, aby wywrzeć presję na blok.

Minister obrony RP Mariusz Błaszczak poinformował, że na granicy z Białorusią powstaje nowe masywne ogrodzenie o wysokości 2,5 metra.

Na konferencji prasowej na granicy Błaszczak zapowiedział też zwiększenie tam obecności wojskowej.

„Konieczne jest zwiększenie liczby żołnierzy… Wkrótce podwoimy liczbę żołnierzy do 2000” – powiedział.

Polski rząd spotkał się z ostrą krytyką ze strony obrońców praw człowieka za trudną sytuację grupy migrantów uwięzionych przez dwa tygodnie na świeżym powietrzu między polską i białoruską strażą graniczną w pobliżu wsi Usnarz Górny.

Polska twierdzi, że zachęciłaby do nielegalnej migracji i zagrała na korzyść Łukaszenki, aby umożliwić migrantom wjazd na terytorium Polski. – To nie są uchodźcy, ale migranci zarobkowi sprowadzeni przez białoruskie władze – powiedział dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

NIELUDZKI

Niektórzy prawnicy i organizacje pozarządowe oskarżają Warszawę o nieludzkie traktowanie pozostawionych migrantów poprzez zakaz wjazdu do kraju.

Polski rzecznik praw człowieka powiedział, że straż graniczna naruszyła Konwencję Genewską, nie akceptując ustnych oświadczeń niektórych migrantów, że chcieli ubiegać się o ochronę międzynarodową w Polsce.

– Ludzie prosili straż graniczną o ochronę, a straż graniczna ich odpychała – powiedział Piotr Bystrianin z Fundacji Ocalenie, która pomaga uchodźcom.

READ  Polski rząd za decyzję przeciwko kopalni obwinia „zagraniczne interesy”.

„Oznacza to, że byli w kontakcie, a to oznacza, że ​​powinni dać im możliwość ubiegania się o ochronę… To bardzo proste”.

Mahdieh Gholami, tłumacz Fundacji Ocalenie, powiedział, że polskie siły utrudniają im komunikację z migrantami przez granicę.

„Kiedy zaczynam coś mówić, żołnierze włączają silniki” – powiedziała.

Polscy pogranicznicy i wojsko nie od razu reagowali na prośby o komentarz.

Litwa poinformowała w poniedziałek, że do września przyszłego roku ukończy 508 km (315 mil) ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią.

(Sprawozdawczość Kacpra Pempel, Alana Charlisha, Alicji Ptak i Pawła Florkiewicza; montaż: Mark Heinrich i Mark Porter)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *