Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska aresztuje dwóch Rosjan za szerzenie propagandy grupy Wagnera

Published

on

Polska aresztuje dwóch Rosjan za szerzenie propagandy grupy Wagnera

WARSZAWA, 14 sierpnia (Reuters) – Dwóch Rosjan oskarżonych o szerzenie propagandy na rzecz grupy najemników Wagnera w dwóch polskich miastach zostało aresztowanych i oskarżonych o szpiegostwo – poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

W Krakowie i Warszawie rozprowadzili około 300 ulotek, które znajdują się wśród około 3000 prowagnerowskich artykułów propagandowych będących w ich posiadaniu – wynika z komunikatu biura prasowego ministra odpowiedzialnego za koordynację służb specjalnych.

„Obaj zostali oskarżeni między innymi o szpiegostwo” – napisał Kamiński na platformie komunikacyjnej X, znanej wcześniej jako Twitter.

Najemnicy Grupy Wagnera służyli jako oddziały uderzeniowe na Ukrainie i rozszerzyli swoją obecność w Afryce Zachodniej. Jej właściciel Jewgienij Prigożyn poprowadził w czerwcu nieudany bunt przeciwko dowódcom armii rosyjskiej.

Żołnierze Wagnera również rozpoczęli szkolenie w armii białoruskiej i zbliżą się do wschodniej flanki NATO, aby zdestabilizować sojusz wojskowy, powiedział polski premier na początku sierpnia.

Zatrzymani podejrzani, tylko Aleksiej T. i Andriej G., robili zdjęcia miejsc objętych materiałami propagandowymi i za swoją pracę mają otrzymać wynagrodzenie od rosyjskich władz – poinformowało biuro prasowe resortu.

„W sumie powinni otrzymać do 500 000 rubli (4 930 USD) za przydzielone zadania” – napisano.

Prokuratura zarzuciła im „działalność na rzecz obcych wywiadów przeciwko Polsce”, a także powiązania i werbowanie do zakazanej przez prawo międzynarodowe służby najemnej oraz propagowanie na Ukrainie symboli i nazw wspierających rosyjską agresję – poinformowało biuro prasowe.

Mężczyźni, którzy próbowali opuścić Polskę 12 sierpnia, zostali zatrzymani w areszcie i grozi im do 10 lat więzienia, jeśli zostaną skazani, podały źródła.

(1 USD = 101,3925 rubli)

Reportaż Pawła Florkiewicza; Pod redakcją Toby’ego Chopry i Johna Stonestreeta

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Czy zdjęcie przedstawiało Wagnera na granicy NATO między Polską a Białorusią?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *