Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polscy przywódcy żydowscy grzebią szczątki znalezione na terenie byłego warszawskiego getta

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Społeczność żydowska w Warszawie pochowała we wtorek niezidentyfikowaną ofiarę Holokaustu, której szczątki odkryto tego lata w budynku znajdującym się w warszawskim getcie podczas II wojny światowej.

„Jesteśmy tu jako rodzina dla osoby, której nie znamy” – powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, gdy kości zawinięte w białe płótna leżały na drewnianym wózku i zgromadzili się parafianie.

Czterech mężczyzn zaciągnęło wózek do grobu, gdzie kości zakopano wraz z ziemią z Izraela, a żydowscy przywódcy odmówili kadisz, żydowską modlitwę pogrzebową.

Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie, jednym z największych cmentarzy żydowskich w Europie, w mieście, które aż do Holokaustu było wiodącym ośrodkiem życia żydowskiego.

Lesław Piszewski, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Warszawie, powiedział, że pogrzeb był dla niego bardzo emocjonalnym wydarzeniem, szczególnie w wigilię Jom Kippur, jednego z najświętszych dni w żydowskim kalendarzu.

„Po prawie 80 latach ten nieznajomy odzyskał godność” – powiedział Piszewski. – To bardzo ważne. To jedyna rzecz, jaką możemy zrobić dla nieznanej ofiary.

Warszawska Społeczność Żydowska zorganizowała pogrzeb niezidentyfikowanej ofiary Holokaustu w Warszawie 14 września 2021 r. po tym, jak niedawno odkryto ludzkie szczątki na obszarze będącym częścią warszawskiego getta podczas II wojny światowej. (Zdjęcie AP / Vanessa Gera)

Szczątki odkryto podczas wodospadu w budynku na Muranowie, dzielnicy Warszawy, która przed wojną była w dużej mierze żydowska i była miejscem warszawskiego getta podczas niemieckiej okupacji wojennej Polski.

Marek Ślusarz, mężczyzna mieszkający w budynku i prowadzący fundację charytatywną non-profit, odkrył ludzkie kości szukając źródła wodospadu w piwnicy. Kiedy on i hydraulik ją znaleźli, zaalarmował policję i społeczność żydowską.

READ  Westerplatte i Wieluń. Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Uważa się, że szczątki należały do ​​Żyda, który ukrywał się, gdy wojska niemieckie stłumiły powstanie w getcie warszawskim w 1943 r., niszcząc teren.

Teren został odbudowany po wojnie na gruzach wojny.

Ślusarz powiedział, że mimo tragedii satysfakcję sprawił mu udział w godnym pochówku ofiary. Sam nie jest Żydem, ale ma nadzieję, że takie wydarzenia zainspirują młodsze pokolenie w Polsce do zachowania pamięci o wiekach współżycia żydowskiego i nieżydowskiego w Polsce.

Przedstawiciel ambasady Izraela złożył wieniec, a na pogrzebie hołd złożył Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ prowadzone przez nas dziennikarstwo jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *