Connect with us

Świat

Panna młoda ISIS, Shamima Begum, „woli raczej umrzeć”, niż ponownie dołączyć do grupy

Published

on

Panna młoda ISIS Shamima Begum przeprosił za przyłączenie się do grupy terrorystycznej i zaapelował do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona o umożliwienie jej powrotu do Wielkiej Brytanii. W swoim pierwszym wywiadzie telewizyjnym na żywo powiedziała, że ​​„woli umrzeć” niż wrócić do dżihadystów.

„Wiem, że są ludzie, bez względu na to, co powiem lub zrobię, nie uwierzą, że się zmieniłem, uwierzą, że chcę pomóc”. Powiedziała “Good Morning Britain” ITV.

„Ale dla tych, którzy mają w sercu kroplę litości, współczucia i empatii, mówię wam z głębi serca, że ​​żałuję każdej decyzji, którą podjąłem od czasu wkroczenia do Syrii, i będę z tym żyć do końca mojego życia – powiedziała.

Begum miała zaledwie 15 lat, kiedy wraz z dwoma kolegami z klasy wyjechała do Syrii, aby dołączyć do IS. Powiedziała, że ​​wyszła za mąż za ekstremistę z Holandii i ma troje dzieci, z których wszystkie zmarły.

Begum, obecnie 22-letnia i mieszkająca w obozie dla uchodźców w Syrii, próbowała wrócić do domu, ale rząd Wielkiej Brytanii cofnął jej obywatelstwo w 2019 r. ze względów bezpieczeństwa narodowego i bezskutecznie walczył o przywrócenie jej paszportu.

Shamima Begum powiedziała, że ​​kiedy wstąpiła do ISIS, „nie wiedziała, że ​​to kult śmierci”.
ANL / żaluzje

Begum, która podczas wywiadu miała na sobie szminkę, szary podkoszulek i czapkę bejsbolową Nike, powiedziała, że ​​została zwiedziona podczas swojej podróży do Syrii.

Zwróciła się do premiera z krytycznym przesłaniem: „Myślę, że mogłabym ci bardzo pomóc w walce z terroryzmem, bo oczywiście nie wiesz, co robisz”.

„Nie chciałem skrzywdzić nikogo w Syrii ani nigdzie indziej na świecie. Nie wiedziałam wtedy, że to kult zmarłych, myślałam, że to społeczność islamska ”- powiedziała.

Sajid Javid, który jako minister spraw wewnętrznych podjął decyzję o cofnięciu obywatelstwa Begum, poparł swój wybór i powiedział ITV News w środę, że to „absolutnie słuszna decyzja”.

READ  Koronawirus w Czechach. Rząd czeski ogłosi dalsze ograniczenia

„Kiedy zobaczyłem, co zrobiłem i informacje, które otrzymałem od moich doradców i naszych służb wywiadowczych, okazało się, że była to bardzo jasna decyzja” – powiedział Javid.

Begum przyznała, że ​​niektórym Brytyjczykom może być trudno wybaczyć jej, ponieważ „żyli w strachu przed IS i stracili swoich bliskich”, ale zauważyła, że ​​„Ja też żyłem w strachu przed IS i bliscy też stracili”.

Begum opisał zamach bombowy na Manchester Arena w 2017 r. – w którym zginęły 22 osoby, gdy dżihadysta Salman Abedi odpalił bombę samobójczą – jako „odwet” za ataki wojskowe na twierdze IS.

Teraz wyjaśniła swoje uwagi.

Begum Shamimy powiedział "Dzień dobry Wielka Brytania" że
Shamima Begum powiedziała Good Morning Britain, że „woli umrzeć” niż wrócić do IS.
ITV / Shutterstock
Shamima Begum (w środku) przechodzi kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku Gatwick przed odlotem do Turcji w 2015 roku.
Shamima Begum (w środku) przechodzi kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku Gatwick przed odlotem do Turcji w 2015 roku.
Policja Metropolitalna przez AP
Begum Szamimy
Shamima Begum powiedziała, że ​​„nie chce skrzywdzić nikogo w Syrii ani nigdzie indziej na świecie”.
Laura Lean – Pula WPA / Getty Images

„Nie wierzę, że jedno zło usprawiedliwia drugie zło. Nie sądzę, że kobiety i dzieci powinny być zabijane z motywów innych ludzi lub intencji innych ludzi ”- powiedziała.

Begum dodała, że ​​kiedy po raz pierwszy przemówiła, nie wiedziała, że ​​kobiety i dzieci są ranne w Manchesterze.

„Nie wiedziałem o zamachu bombowym w Manchesterze, kiedy mnie o to zapytano. Nie wiedziałem, że ludzie zostali zabici, nie wiedziałem, że krzywdziło to kobiety i dzieci ”- powiedziała.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *