Connect with us

Zabawa

Polscy naukowcy odkrywają, że starożytna egipska mumia była kobietą w ciąży

Published

on

Starożytna egipska mumia, która kiedyś uważana była za szczątki męskiego księdza, jest w rzeczywistości zabalsamowanym ciałem kobiety w trzecim trymestrze ciąży – powiedzieli w piątek polscy naukowcy. Marzena Ozarek-Szilke, antropolog z Warsaw Mummy Project, badając tomografię komputerową mumii w Muzeum Narodowym w stolicy, odkryła coś wyjątkowego.

„Kiedy spojrzałem na mniejszy basen naszej mamy, zaciekawiło mnie, co w nim jest… Wydawało mi się, że widziałem maleńką stopę” – powiedział Ozarek-Szilke. Poprosiła swojego męża, archeologa, który również pracował nad projektem, aby przyjrzał się temu.

„Mój mąż spojrzał na zdjęcie i jako ojciec trójki dzieci powiedział:„ Cóż, to jest stopa ”. W tym momencie… cały obraz zaczął się układać” – powiedział Ozarek-Szilke Reuterowi. Mumia trafiła do Polski w XIX wieku, kiedy powstający Uniwersytet Warszawski tworzył kolekcję antyków. Przez dziesięciolecia uważano, że mumia należała do starożytnego egipskiego kapłana o imieniu Hor-Dehuti. W odkryciu opublikowanym w czwartek w Journal of Archaeological Science naukowcy z Warsaw Mummy Project stwierdzili, że mumia to w rzeczywistości dwudziestokilkuletnia kobieta, która zaszła w ciążę między 26 a 28 tygodniem ciąży.

Przyczyna śmierci nie jest jasna, ale Ozarek-Szilke powiedział, że ciąża mogła mieć z tym coś wspólnego. „Możliwe, że sama ciąża przyczyniła się do śmierci tej kobiety. Teraz mamy nowoczesną medycynę, kobiety w ciąży między 20 a 30 tygodniem ciąży i coś się dzieje z ciążą, mają szansę na uratowanie. „To takie niemożliwe,” powiedziała.

Odkrycie rzuca światło na mało znaną rolę dzieci w starożytnym Egipcie i ówczesnych wierzeniach religijnych, ale rodzi też wiele pytań – twierdzi Wojciech Ejsmond, współreżyser Warsaw Mummy Project. „Jaki był status tego dziecka w religii egipskiej? Czy miało duszę, czy mogło samotnie udać się w zaświaty, czy mogło się odrodzić w zaświatach… gdyby jeszcze się nie narodziło?”

READ  Czy potrzebujesz nowych rekomendacji Netflix? Wypróbuj te niedoceniane programy - codziennie filmuj

Ejsmond powiedział, że naukowcy będą kontynuować badania mumii, aby ustalić przyczynę śmierci i przyczyny pozostawienia płodu w ciele. „Musimy być otwarci na wszelkie możliwości” – powiedział.

(Ta historia nie została zredagowana przez personel Devdiscourse i jest automatycznie generowana na podstawie syndykowanego kanału).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *