Connect with us

Nauka

Polscy doradcy COVID odeszli z powodu braku wpływu nauki na politykę

Published

on

WARSZAWA, 14 stycznia (Reuters) – Trzynastu z 17 członków Polskiej Rady Lekarskiej doradzających premierowi w sprawie COVID-19 zrezygnowało w piątek, potępiając brak naukowego wpływu na politykę.

Mimo jednego z najwyższych wskaźników zgonów na mieszkańca na świecie, Polska wprowadziła znacznie bardziej ograniczone środki niż wiele krajów europejskich, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa podczas ostatniej fali infekcji.

„Rozbieżność między naukową i medyczną logiką i praktyką stała się szczególnie rażąca w kontekście bardzo ograniczonych wysiłków w obliczu jesiennej fali i po zagrożeniu wariantem Omicron, pomimo ogromnej liczby spodziewanych zgonów” – powiedział 13. rada. . powiedzieli w oświadczeniu dla Reutera, potwierdzając raport państwowej agencji informacyjnej PAP.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Polski rząd powiedział, że często ma do czynienia z przeciwstawnymi opiniami różnych organów, nie tylko doradców.

„Rolą rządu jest podejmowanie decyzji na podstawie odmiennych opinii ekspertów – Rady Lekarskiej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów dotkniętych epidemią” – powiedział rząd w oświadczeniu.

Powiedział, że zmieni się sposób pracy rady, nie podając szczegółów.

Polska zaszczepiła 56,4% populacji, znacznie poniżej poziomu Unii Europejskiej jako całości, a niechęć do szczepień jest szeroko rozpowszechniona, szczególnie na konserwatywnych obszarach wiejskich, które stanowią serce rządu.

Egzekwowanie obowiązujących ograniczeń, takich jak używanie masek w zamkniętych przestrzeniach lub limity liczby w barach i restauracjach, jest bardzo luźne.

Całkowita liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła w tym tygodniu 100 000, a lekarze obwiniają niski wskaźnik szczepień i niechęć do przestrzegania przepisów. zobacz Więcej informacji

„Zaobserwowaliśmy rosnącą tolerancję dla zachowań osób, które zaprzeczają ryzyku Covid-19 i znaczeniu szczepień w walce z pandemią, co znalazło również odzwierciedlenie w wypowiedziach członków rządu czy urzędników” – powiedziała rezygnacja. napisali członkowie zarządu.

Podczas gdy ministrowie wielokrotnie wzywali Polaków do szczepień, niedawna odmowa rządu zwolnienia urzędnika oświatowego, który nazwał szczepionki „eksperymentem”, została szeroko potępiona przez lekarzy.

Reportaż Alana Charlisha, Anny Koper i Joanny Plucińskiej, pod redakcją Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *