Connect with us

Nauka

Wsparcie w kryzysie – Living Lutheran

Published

on

Wsparcie w kryzysie – Living Lutheran

Odkąd 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, członkowie ELCA sięgnęli głęboko do kieszeni. Louisa Ishida, komunikator w programie Lutheran Disaster Response (LDR), poinformowała, że ​​w czasie prasy, jej program reagowania kryzysowego w Europie Wschodniej zebrał 9 milionów dolarów.

Istnieją jednak również inne historie o luteranach reagujących na trwającą wojnę i pomagających ludziom, których życie zostało odwrócone. W jednym przypadku przyjaźń nawiązana 20 lat wcześniej w obozie luterańskim w południowo-zachodniej Pensylwanii zapewniła dwóm rodzinom z Ukrainy drogę ucieczki do Niemiec. W Stanach Zjednoczonych weteran wojskowy w Minnesocie zmienił swoje życie, by zostać długoletnim wolontariuszem, dostarczającym pomoc humanitarną pod Lwowem na zachodniej Ukrainie.

osobisty związek

Christoph Kasch pochodzi z Niemiec, Igor Kyrpa z Ukrainy. Obaj mężczyźni spotkali się w 2001 roku, kiedy obaj byli doradcami w Camp Lutherlyn w Butler w Pensylwanii i ich przyjaźń trwała.

Kyrpa, neurochirurg, mieszka w Dnieprze, prawie milionowym mieście na wschodzie Ukrainy. Powiedział, że jego żona Julia i trójka ich dzieci spakowali swoje walizki – po jednej walizeczce – na miesiące przed rozpoczęciem inwazji.

Kiedy Kyrpa wysłał rodzinę do Niemiec w poszukiwaniu schronienia, wysłał e-mail do Kascha, wyjaśniając, że są w drodze i prosząc go, aby został przyjacielem, opiekunem i być może ojcem ich dzieci.

Kasch powiedział, że nigdy nie było wątpliwości, że on i jego żona Marianne, którą również poznał w Camp Lutherlyn, nie pomogą. „Igor nas nie pytał – powiedział nam” – powiedziała Marianne Kasch. „Powiedział nam, że wysłał je dziś rano i są w drodze”.

Państwo Kasches kupili w 2021 roku duży dom, który planowali wyremontować i otworzyć jako pensjonat. Nie rozpoczęli remontu i mieli zaledwie kilka dni, aby stworzyć miejsce do zamieszkania dla rodziny Kyrpy, a także jej przyjaciółki Natalii Shynkarenko i jej dwójki dzieci.

Zamiast przygotowywać pokoje, Kaschowie postanowili przekształcić drugie piętro domu w mieszkanie, wznosząc ściany na trzy sypialnie, świetlicę i kuchnię, aby dwie rodziny miały prywatność i poczucie niezależności. Remont mieszkania został zakończony w weekend.

Marianne Kasch powiedziała, że ​​rodzina otrzymała również znacznie większą pomoc, zarówno fizyczną, jak i finansową. Jego siostra wpadła na pomysł otwarcia konta PayPal, na którym ludzie mogliby przekazywać darowizny na pomoc w kosztach budowy. W ciągu tygodnia osiągnął 20 000 $, maksymalną dozwoloną kwotę na platformie. Konta bankowe zostały utworzone dla obu rodzin.

W Oil City w Pensylwanii matka Marianne, Beth Orris, jest dyrektorką chóru w Kościele Luterańskim Dobrej Nadziei, a dzięki temu kontaktowi zbory w północno-zachodniej Pensylwanii również pomagały rodzinom.


„To dobry przykład tego, jak relacje i społeczność łączą się w potrzebie”.


Kościół luterański Grace we Franklin w Pensylwanii przekazał pieniądze na rowery lub skutery, aby zabrać dzieci do szkoły, a inne zbory również zebrały pieniądze. „Czasami miło jest mieć osobisty kontakt i poznać ludzi, którym pomagasz”, powiedział Chris Curran, prezes zarządu Grace.

„Przywódcy naszego kościoła nie musieli niczego organizować” — powiedziała Sandra Jones, pastor Good Hope. „To dobry przykład tego, jak relacje i społeczność łączą się w potrzebie. Ludzie brali udział, gdy czuli się poruszeni. Tak pięknie było to zobaczyć”.

Christoph Kasch nazwał ten wysiłek nie wyścigiem, ale maratonem, ponieważ wolontariusze starają się pomóc rodzinom w usamodzielnieniu się, nauce języka niemieckiego, osiedleniu się w szkole i pracy w systemie socjalnym tego kraju. „Naszym celem jest wspieranie naszych przyjaciół w rozpoczynaniu nowego życia” – dodał.

Na razie Marianne Kasch powiedziała: „Dobrze jest mieć większą rodzinę”.

Kyrpa pozostaje na Ukrainie, gdzie na co dzień pracuje. Powiedział, że jego szpital leczy wielu rannych, dodając: „Muszę pracować, ponieważ mój kraj potrzebuje mnie i mojego doświadczenia”.

Kiedy nie pracuje, bierze lekcje niemieckiego w nadziei, że kiedyś dołączy do rodziny. – Nie wiem, jak tu wrócić – dodał.

Kyrpa obawia się także, że świat przezwycięży problemy Ukrainy. Nawet teraz, kilka miesięcy po wojnie, powiedział: „Nie wiem, co będzie jutro”.

Wezwanie do służby

Mark Lindquist, członek Zion Lutheran Church, Ortonville, Minnesota, powiedział, że wezwanie do służby, które usłyszał dorastając w ELCA, skłoniło go do samodzielnego sfinansowania długoterminowej podróży wolontariuszy na Ukrainę, która rozpoczęła się w kwietniu i prawdopodobnie obejmuje najmniej do końca tego roku. Wspominając działania służebne, które były częścią jego doświadczenia podczas Szczytu Młodzieży w Nowym Orleanie w 1997 roku, powiedział: „Tutaj zostałem powołany, by służyć innym”.

Weteran amerykańskich sił powietrznych Lindquist przybył do Polski 1 kwietnia, ale nie mógł przekroczyć granicy z Ukrainą do 5 kwietnia. Powiedział, że kiedy przybył, kolejka uchodźców czekających na wjazd do Polski była głęboka na 48 godzin.

Ostatnim razem, gdy był na granicy, zobaczył kolejną kolejkę ludzi czekających na wjazd na Ukrainę, ponieważ niektórzy uchodźcy wracali na obszary uważane obecnie za bezpieczniejsze.

Początkowo Lindquist planował służyć w legionie zagranicznych ochotników wojskowych, ale zdecydował się zostać ochotnikiem niewojskowym, gdy zdał sobie sprawę, że po ukraińskiej stronie granicy pomoc humanitarna jest niewielka.

Dziś współpracuje z zespołem wolontariuszy rozprowadzających artykuły medyczne i inne niezbędne przedmioty codziennego użytku najbardziej potrzebującym Ukraińcom. Syjon pomaga też finansowo wspierać Ukraińców.

Ewoluująca odpowiedź

Gdy to wszystko się rozwinęło, LDR towarzyszyło kościołom ELCA i partnerom ekumenicznym w ich wysiłkach, aby zapewnić wsparcie, zaopatrzenie i opiekę ludziom dotkniętym wojną. Ishida powiedział, że ministerstwo zaplanowało sześciomiesięczną reakcję na kryzys, ale teraz pracuje nad wieloletnim wysiłkiem, który obejmie szeroko zakrojoną odbudowę, która z pewnością będzie potrzebna po wojnie.

Na początku, poprzez Światową Federację Luterańską, LDR głównie towarzyszyła innym Kościołom w Polsce, Słowacji, Węgrzech, Rumunii, Mołdawii i samej Ukrainie w ich pomocy humanitarnej, a także wspierała Sojusz ACT i RDGTS-Phiren Amenca na Węgrzech. Ale, jak powiedział Ishida, „nasza reakcja ewoluowała”. Obecnie LDR stoi przed dalekosiężnymi wyzwaniami, takimi jak znalezienie mieszkania dla przesiedleńców, umieszczanie dzieci w szkołach i prowadzenie zajęć językowych dla nich i dla dorosłych.


Pomoc


Brenda Martin

Przeczytaj więcej o:

READ  Tajemniczy październikowy start SpaceX zidentyfikowany jako amerykański satelita szpiegowski
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *