Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polsce grozi utrata zbiorów borówek

Published

on

Polsce grozi utrata zbiorów borówek

Wyjątkowo ciepła pogoda w marcu i na początku kwietnia 2024 roku w Polsce znacząco przyspieszyła wegetację roślin. – podaje Jagodnik.pl że niektóre odmiany borówki zaczęły kwitnąć nawet o 4 tygodnie wcześniej niż zwykle. Takie sytuacje nie miały miejsca nigdy w historii uprawy borówki w Polsce. Czy to oznacza wyjątkowo wczesny sezon na polskie borówki?

„To wyjątkowy przypadek w mojej 25-letniej praktyce uprawy borówki! Nie pamiętam tak wczesnego kwitnienia wczesnych odmian – mówi Mirosław Garlińska, plantatorka borówki z Dolecka (Mazowsze). Na dowód tego przytacza daty historyczne ze swoich notatek o początkach kwitnienia kilku odmian borówki.

Rok

patriota

książę I Wczesny niebieski

2018

3 maja

8 maja

2019

6 maja

10 maja

2020

kwietnia, 30

6 maja

2021

1 maja

5 maja

2022

4 maja

9 maja

2023

3 maja

6 maja

2024

7 kwietnia

8 kwietnia*

*dotyczy tylko Wczesna odmiana niebieska

Jedną z najwcześniejszych odmian borówki jest „Patriot”. W normalnych latach kwitnienie rozpoczynało się zwykle na początku maja, ale w tym roku zaczęło się 7 kwietnia!! Odmiany borówki Earlyblue i Duke zazwyczaj kwitną natychmiast po Patriocie. Według danych historycznych zebranych przez pana Mirosława, w normalnych latach miało to miejsce pomiędzy 5 a 10 maja. W tym roku odmiana Earlyblue zaczęła kwitnąć 8 kwietnia. Duke jeszcze nie kwitnie, ale zacznie kwitnąć za kilka dni.

Kwitnąca borówka amerykańska odmiana Patriot – 8 kwietnia 2024 (fot https://jagodnik.pl/)

Sytuację tę można postrzegać jako anomalię spowodowaną reżimem temperaturowym w marcu i kwietniu. Nie przynosi to jednak korzyści ani roślinom, ani producentom. Im bardziej zaawansowana jest roślina, tym bardziej jest podatna na niskie temperatury. Już teraz pojawiają się prognozy dotyczące możliwych przymrozków, które mogą wystąpić pod koniec kwietnia br.

Borówka kwitnąca odmiana Earlyblue – 8 kwietnia 2024 (fot https://jagodnik.pl/)

READ  Kandydaci Deadline International zadebiutują w Polsce 20 listopada - Ostateczny termin

„To, że borówki kwitną tak wcześnie, nie oznacza, że ​​zbiory rozpoczynają się wcześniej. Od lat mamy wczesne kwitnienie, ale owocowanie zaczęło się o zwykłej porze. Dlatego nie byłbym optymistą co do wyjątkowo wczesnych zbiorów borówki na naszych plantacjach” – mówi Miroslav Garlinsky.

Owoce Wschodu


Korzystanie z materiałów serwisu jest bezpłatne, jeżeli w serwisie East-Fruit.com znajduje się bezpośredni i otwarty w wyszukiwarce hiperłącze do konkretnej publikacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *