Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polki obchodzą Dzień Kobiet, aby zaprotestować przeciwko zakazowi aborcji

Published

on

Polki obchodzą Dzień Kobiet, aby zaprotestować przeciwko zakazowi aborcji

WARSZAWA, Polska (AP) – Działaczki na rzecz praw kobiet w Polsce obchodziły w poniedziałek Międzynarodowy Dzień Kobiet między powodem do świętowania a silnym poczuciem, że stoją przed długą bitwą.

Tegoroczny Dzień Kobiet, naznaczony protestami, przypada po tym, jak w styczniu w kraju, w którym dominuje dominacja rzymskokatolicka, wszedł w życie niemal całkowity zakaz aborcji, o co od dawna zabiegała konserwatywna partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość.

Ale jako liderka strajku kobiet w Polsce Marta Lempart Przemawiając na proteście w Warszawie, Associated Press powiedział Polsce, że Polska jest również krajem przechodzącym szybką sekularyzację i rosnącym poparciem dla zliberalizowanej ustawy aborcyjnej.

Oni i inni przywódcy ruchu wierzą, że proces zmian społecznych ostatecznie napędza ich walkę o wolność reprodukcyjną. Poniedziałkowy protest skupia się na prawach do aborcji, ale zawiera również wezwania do większego wsparcia rządu dla procedur in vitro i edukacji seksualnej.

„Mamy powody do świętowania, ponieważ jesteśmy ruchem masowym. Jesteśmy jedynym krajem, który tak szybko staje się świecki i feministyczny” – powiedziała Lempart.

Wokół nich zwolennicy strajku kobiet wlali się do warszawskiego biura, przygotowując transparenty i inne materiały na ich protest „Dzień Kobiet bez Kompromisu” kilka godzin później.

W porównaniu z masowymi protestami z ostatnich kilku miesięcy, protesty w poniedziałek były stosunkowo niewielkie. Jednak protestujący spotkali się z dużą obecnością policjantów, którzy ustawili bariery, aby powstrzymać tłum na ograniczonym obszarze. Policja uznała to zgromadzenie za nielegalne ze względu na łamanie ograniczeń związanych z pandemią, a urzędnicy zażądali identyfikacji osób i doszło do kilku bójek.

„Wciąż walczymy. Nie widzę żadnego sposobu, aby temu zapobiec ”- powiedziała Klementyna Suchanow, kolejna liderka strajku kobiet i autorka książki„ This is War: Women, Fundamentalists and the New Middle Ages ”, o zawróceniu globalnych wysiłków przez ultra -konserwatywne prawa kobiet.

READ  Polska zwiększa wydatki na cyberbezpieczeństwo o 760 mln dolarów

„Atakują nas radykałowie religijni, a to jest ruch międzynarodowy. My, kobiety w różnych krajach, musimy stawić temu czoła i walczyć z tym ”- powiedziała. „To coś, co przytrafia się nam wszystkim: Argentyńczykom, Amerykanom, Polakom, Chorwatom”.

Aktywiści zauważyli, że niezależnie od tego, co nakazuje prawo, Polki poddają się aborcji, jedne za pomocą tabletek, a inne podczas podróży na Słowację, do Niemiec, Norwegii czy innych krajów.

„Jeśli kobieta chce aborcji, nic jej nie powstrzyma” – powiedziała aktywistka Marta Krzynowek, która mówi, że ograniczanie praw do aborcji jest częścią większego ataku na demokrację w Polsce.

„Aborcja to tylko część tego obrazu” – dodała. „Wszyscy jesteśmy bardzo, bardzo zmęczeni, ale mamy energię, by coś zmienić. Ta sytuacja nie jest dobra i warto o nią walczyć. „

Suchanow stwierdził, że wielu działaczy zostało aresztowanych, oskarżonych o popełnienie przestępstw lub poddanych policyjnej przemocy podczas protestów.

„Nie można tego zmarnować, nie może pójść na marne” – powiedziała.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *