Connect with us

Gospodarka

Polityka spójności UE: ponad 70 mln euro na wsparcie recyklingu baterii litowo-jonowych w Polsce – Polityka regionalna

Published

on

Polityka spójności UE: ponad 70 mln euro na wsparcie recyklingu baterii litowo-jonowych w Polsce – Polityka regionalna

30.09.2022

Dzisiaj, w okresie programowania 2014-2020, Komisja zatwierdziła inwestycję ponad 70 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w rozwój technologii recyklingu akumulatorów litowo-jonowych na Śląsku, w południowej Polsce.

Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedział: „Cieszę się, że ten nowy projekt został zatwierdzony. Będzie wspierać badania i innowacje w sektorze baterii oraz przyczynić się do rozwoju nowych i przyjaznych dla środowiska technologii recyklingu, które umożliwiają odzyskiwanie cennych surowców ze zużytych baterii i katalizatorów. To także ważny projekt promujący badania naukowe i rozwój miejsc pracy w całym regionie”.

Projekt obejmie budowę zakładu przemysłowego recyklingu akumulatorów litowo-jonowych i autokatalizatorów oraz badania nad projektowaniem i rozwojem technologii odzyskiwania metali o strategicznym znaczeniu gospodarczym ze zużytych akumulatorów litowo-jonowych, m.in. pojazdy są obsługiwane przez autokatalizatory. Należą do nich metale z grupy kobaltu, litu, niklu i platyny. Ponadto wkład UE wesprze rozwój bezpiecznego transportu, sortowania i mechanicznej obróbki akumulatorów.

Oczekuje się, że projekt stworzy co najmniej 100 nowych bezpośrednich miejsc pracy i około 300 pośrednich miejsc pracy. Pilotaż zostanie ukończony w 2023 r., a druga faza optymalizacji i rozwoju potrwa do 2027 r.

Więcej informacji na temat polityki spójności w Polsce można znaleźć na Platformie Otwartych Danych Spójności oraz Platformie Kohesio.

READ  Mniej papierkowej roboty dzięki kwarantannie lub izolacji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *