Connect with us

Nauka

Politechnika Śląska | Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki

Published

on

Politechnika Śląska | Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki

Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki – jedyne tego typu opracowania w Polsce

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe z zakresu Upowszechniania i Popularyzacji Nauki, prowadzone przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. To jedyne tego typu studia w Polsce, których celem jest kształcenie naukowców, popularyzatorów nauki, pedagogów, nauczycieli i osób stawiających pierwsze kroki w obszarze szeroko rozumianego komunikowania nauki.

Skuteczne komunikowanie nauki odbiorcom o zróżnicowanych profilach wymaga odpowiednich narzędzi i umiejętności. Studia podyplomowe w komunikacji naukowej i popularyzacji nauki przygotuje Cię do prowadzenia działań opartych na wykorzystaniu atrakcyjnych metod rozpowszechniania wiedzy, nowoczesnych kanałów komunikacji, krytycznego i twórczego rozwiązywania problemów, tworzenia angażujących treści, a także autoprezentacji i współpracy z mediami. Ponadto oferują wiedzę z zakresu ochrony prawnej osób popularyzujących i przekazujących naukę, a także umiejętności związane z komunikacją i współpracą w kreatywnym zespole.

Zajęcia będą prowadzone przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie komunikacji i popularyzacji nauki, a także w takich dziedzinach jak dziennikarstwo, public relations, dziennikarstwo, edukacja i szkolnictwo wyższe. Wśród prelegentów są:

 • Aleksandra Ziembińska-Buczyńska – mikrobiolog, naukowiec, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki, popularyzatorka nauki. Korzysta z innowacyjnych form przekazu nauki i jest laureatką kilku nagród za działalność popularnonaukową i naukową. Jest także wiceprzewodniczącą Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk.
 • Dariusz Aksamit – fizyk, pedagog i trener umiejętności interpersonalnych. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Rzeczników Nauki. Jest prezesem zarządu Fundacji Marsz dla Nauki. Jest laureatem nagrody FameLab Polska oraz nagrody Popularyzatora Nauki 2019.
 • Iwona Flanczewska-Rogalska – dziennikarka telewizyjna z ponad 20-letnim doświadczeniem. Nauczyciel akademicki komunikacji społecznej i dziennikarstwa specjalistycznego. Trener z zakresu wystąpień publicznych, autoprezentacji i współpracy z mediami.
 • Katarzyna Głuch-Juszkiewicz – dziennikarka radiowa, popularyzatorka nauki i trenerka głosu. Autor cykli edukacyjnych poświęconych historii regionu, historii radia i ekologii. Laureat nagrody POP Science 2022 w kategorii podcast popularno-naukowy.
 • Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz naukowy, wykładowca, rzecznik prasowy Planetarium Śląskiego, autor eksponatów popularnonaukowych. Od 2021 w zespole Radia 357. Autor pierwszego podcastu dla młodych ludzi poświęconego astronomii i astronautyce pt. „Head to space”.
 • Tomasz Książczyk – aktywny trener dydaktyki, doktor nauk biologicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy pedagogicznej z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest Ambasadorem Edukacji Kosmicznej w ramach programu działającego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
 • Mateusz Lipka – rzecznik prasowy ZUT w Szczecinie. Ekspert w zakresie tworzenia angażujących treści popularnonaukowych, komunikacji medialnej, reklamy w mediach społecznościowych, content marketingu oraz podstaw komunikacji.
 • Natalia Osica – założycielka „pro science”, pierwszej w Polsce firmy wspierającej naukowców w budowaniu widoczności. Doradza im, jak, gdzie i kiedy raportować o realizowanych projektach badawczych i osiągniętych sukcesach, aby zwiększyć widoczność i dotrzeć do pożądanej grupy odbiorców.
 • Jan Stradowski – dziennikarz naukowy. Przez wiele lat pracował w redakcjach prasowych takich jak „Gazeta Wyborcza”, „Wprost” i „Focus”. Obecnie jest redaktorem naczelnym portalu „National Geographic”. Prowadzi program „Człowiek 2.0” w TOK FM.
READ  JAEA do współpracy przy projekcie polskiego reaktora eksperymentalnego

Uczestnicy studiów podyplomowych Upowszechnianie i Popularyzacja Nauki będą realizować projekty m.in. w ośrodkach nauki i ośrodkach badawczych czy firmach zajmujących się popularyzacją nauki.

Dla kogo?

 • Dla jednostki naukowej, która zamierza rozwijać się w obszarze komunikowania nauki społeczeństwu i firmom.
 • Osoby stawiające pierwsze kroki jako popularyzatorzy nauki, poszukujące kierunków rozwoju i odpowiednich narzędzi.
 • Absolwenci uczelni, którzy planują pracę opartą na komunikacji naukowej i współpracy z mediami.
 • Osoby rozpoczynające pracę w szeroko rozumianej edukacji.

Informacje organizacyjne

Rejestracja na studia trwa do 29 sierpnia 2023 r. i możliwa jest poprzez wypełnienie elektronicznego wniosku na stronie Rekrutacji Kandydatów: https://tiny.pl/cr91l

Czas trwania studiów wynosi 2 semestry.

kontakt:
telefon. 32 400 30 76
e-mail: [email protected]
strona internetowa: https://www.polsl.pl/rjo7-cpn/studia-podyplomowe/.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *