Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Pół miliona posiadaczy kredytów hipotecznych wstrzymuje płatności w ciągu pierwszych dwóch dni obowiązywania nowej ustawy o „wakacjach kredytowych”

Published

on

Ponad 500 000 polskich posiadaczy kredytów hipotecznych korzystało z nowe prawo pozwalające na czasowe wstrzymanie płatności w ciągu pierwszych dwóch dni po jej wejściu w życie – mówi premier Mateusz Morawiecki. Ostrzegł, że wszelkie próby utrudniania dostępu do programu przez banki będą karane.

Oznacza to, że około 25% beneficjentów skorzystało z tzw. „wakacji kredytowych”, które mają na celu odciążenie gospodarstw domowych po wzroście stóp procentowych do najwyższego poziomu od ponad 15 lat.

Sejm uchwalił ustawę zawieszającą spłatę kredytów hipotecznych

Od 29 lipca osoby posiadające kredyt hipoteczny złotówkowy na własne potrzeby mieszkaniowe mogą zawiesić spłatę do czterech miesięcy w tym roku i czterech miesięcy w przyszłym. Spłaty można zawiesić maksymalnie na dwa miesiące w ciągu kwartału.

Premier powiedział, że program będzie kosztował sektor bankowy nawet do 20 mld zł (4,25 mld euro) w ciągu dwóch lat i ostrzegł, że rząd będzie monitorował, czy banki nie utrudniają Polakom dostępu do programu.

„Bardzo się cieszę, że tak wiele osób skorzystało już z wakacji kredytowych rządu” – powiedział Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej. „Wszelkie próby ograniczenia korzystania z tego obiektu będą karane”.

„Każda praktyka mająca na celu wprowadzenie uciążliwych procedur i zastraszenie osób z obniżoną zdolnością kredytową jest niewłaściwa. Zamówiłem specjalny przegląd takich sytuacji” – powiedział.

W obliczu wysokiej inflacji w Polsce od 25 lat, bank centralny, podobnie jak jego odpowiednicy w regionie, podniósł stopy procentowe, które obecnie wynoszą 6,50%, czyli najwyższy poziom od lutego 2005 roku. Raty, ale także zyski banków ewidentnie zniknęły w górę.

READ  Polska popiera sankcje wobec linii lotniczych przewożących migrantów na Białoruś

Z danych Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BGK), instytucji stale monitorującej sytuację banków komercyjnych i spółdzielczych, wynika, że ​​zysk netto całego sektora finansowego w Polsce w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku wzrósł ponad dwukrotnie – w porównaniu do rok wcześniej do 12,1 mld zł.

„Widzę już pierwsze dane z sektora bankowego – to bardzo solidne wyniki, więc nie żal nam banków” – powiedział Morawiecki, który sam był prezesem dużego banku, Banku Zachodniego WBK (obecnie Santander). Bank Polska). , przed wejściem do polityki.

Polacy starają się radzić sobie z rosnącym zadłużeniem nie tylko poprzez odwlekanie spłat. Niektórzy decydują się na przedpłatę lub nadpłatę kredytu hipotecznego, aby skrócić okres kredytowania.

Ponad połowa osób, które teraz odraczają płatności, zamierza przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na nadpłatę kredytu hipotecznego, poinformowała agencja sprawozdawczości kredytowej (BIK) w wyrażenie.

Według danych BIK kwota nadpłat kredytów mieszkaniowych wzrosła w ciągu ostatniego roku czterokrotnie, informuje wywiad gospodarczy 300Gospodarka.

Przed wejściem w życie nowego programu wakacji kredytowych UOKiK zapowiedział, że w ramach prowadzonych dochodzeń będzie stale badał, w jaki sposób instytucje finansowe wdrażają system. Agencja monitoruje szesnaście banków.

„Nie akceptujemy praktyki praktykowanej już w niektórych bankach, np. żądania co kwartał odrębnego wniosku o zawieszenie spłaty rat” – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

„To utrudnienie w korzystaniu z wakacji kredytowych, [which have been] wprowadzony w celu odciążenia konsumentów” – dodał.

Główne zdjęcie kredytowe: Piotr Kulpiński/Unsplash

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.