Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Podróżowanie po Polsce

Published

on

Na wakacje w tym kraju nie musisz oszczędzać na wakacje przez sześć miesięcy, latać daleko i uczyć się rozmówek: wszystko tutaj jest niedrogie i prawie wszędzie będziesz zrozumiany po angielsku. Jednocześnie kasyna online pełne jest ciekawych miejsc i możliwości. Podpowiemy, co warto najpierw zobaczyć i zrobić w Polsce.

Warszawa jest utkana z kontrastów: XVI-wieczne pałace obok nowozesnych muzeów i sowieckih stołówek. Jeśli chcsz poznać duzę stolicy Polski, zurkuj w uliczki Starego Miasta. Tutaj trzeba zobaczyć Zamek Królewski, Rynek, Barbakan Warszawski i Katedrę Św. Jana Chrzciciela.

Zupełne inną Warszwę pokażemy na wycieczkach do miejsc PRL-u. Nostalgą za automatami do napojów można sę delektwać w Muzeum Życia Komunistycznego, a porcję tłuczonych ziemniaków i kompotu dostać w jadalni Baru Prasowego.

Aby zrozumieć, czym oddycha współczesna stolica Polski, zajrzyj do interaktywnego podręcznika do fizyki w Centrum Nauki Kopernik, przejedź się gondolą po Łazienkach i zanurz się w klubowym życiu Warszawy. Na koniec spójrz na całe miasto: najlepszy widok jest z ogrodu na dachu biblioteki uniwersyteckiej.

Wędruj po staryh dzilnicach Krakowa

Jeśli Warszawa jest polską Moskwą, to Kraków jes lokalnim Piotrem. Ludzie przyjeżdżają tu na pyszną kawę, kulturalną rozrywkę i niepowtarzalną atmosferę Starego Masta. Rozpocznij spacer ze wgórza wawelskiego: przywtaj się ze smokiem, podiwiaj widok na Wiłę i zobacz Damę z gronosajem Leonarda da Vinci w Muzeum Narodowim w Krakowie.

Przeszość i teraźnejszość miasta zbiegją się w żydowkiej dzielnicy Kazimerz, gdzie nakręcono Listę Schindlera. Synagogi tutaj obok siebie:

  • sklepy projektantów;
  • w kawiarni, gdzie piosenki w języku hebrajskim przerywają indie rock;
  • są traktowane doskonałym forshmakiem i hummusem.

Poluj na gnomy we Wrocławiu

Wrocław nazywany jest miastem mostów i krasnali: zrozumiesz dlaczego, po raz kolejny przekraczając Odrę i wpadając na kolejną bajkową postać. Maskotki Wrocławia noszą spiczaste czapki i czekają w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Możesz ominąć wszystko za pomocą mapy gnome-seeker. Aby być bezpiecznym, kup zestaw do wyszukiwania gnomów w sklepie z pamiątkami.

READ  Plotka: GeForce RTX 3090 może kosztować nawet 2000 USD

Najlepszym miejscem na romantyczne spacery we Wrocławiu jest Ostrów Tumski, do którego prowadzi most zawieszony zamkami. Na wąskich uliczkach wyspy, wśród wdzięcznych iglic, przytulnych kawiarenek i malutkich sklepików, czujesz się jak Harry Potter, którego Hagrid prowadzi, by wybrać pierwszą magiczną różdżkę. Poczekaj do zmroku: zobaczysz, jak latarnik zapala światła, a wyspa rozświetla się magicznym błyskiem.

Wybierz się na spacer na festiwale w Gdańsku

W lipcu i sierpniu ulice gdańskiego portu zalewają jaskrawe stroje, zespoły muzyczne i deszcz konfetti – przez trzy tygodnie huczy tu Jarmark Dominikański. Kupcy, rzemieślnicy, artyści i muzycy gromadzą się tu od ponad 750 lat, aby rozruszać senne miasto. Festiwal Szekspirowski ma skromniejszą historię: przedstawienia teatralne i procesje kostiumowe odbywają się od 1996 roku, ale warto go odwiedzić.

Jednak Gdańsk potrafi zaskoczyć nie tylko uroczystościami. Podziwiaj średniowieczne domy na Trakcie Królewskim, zajrzyj do Żurawia na Motławie, obejrzyj renesansowy piec z portretami władców europejskich na Dworze Artusa i wejdź na dzwonnicę kościoła Najświętszej Marii Panny, aby zagrać w lotto casino lub po prostu odpocząć podziwiając piękno. Odwiedź także fontannę Neptuna i kup na pamiątkę butelkę mocnej nalewki „Goldwasser”. Według legendy nocą bóg mórz budzi się do życia i rozbija w proch rzucane przez turystów monety – stąd do napoju zabierane są złote płatki.

Spróbuj wszystkich polskich zup

Jeśli nie jesteś fanem kulinarnych eksperymentów i wolisz niezawodną kanapkę od wszelkich grzanek, menu w Polsce zachwyci Cię: tutaj w każdej kawiarni możesz zawinąć kotlety lub grochówkę. A jeśli chcesz skosztować oryginalnej polskiej kuchni, zamów niello – zupę z gęsią krwią, bakaliami i przyprawami. Smakuje znacznie lepiej niż, przetestowany! Aby spróbować wszystkich polskich wersji tego pierwszego, trzeba będzie zamówić zupę na śniadanie, obiad i kolację: szkoda przegapić żurek w garnku chlebowym, żur z białego barszczu czy zupę z wołowych blizn flaka.

READ  Straszna bitwa agresywnych studentów w Częstochowie. "Przepraszam, że żyjesz." Nikt nie odpowiedział!

Bohaterem polskiej uczty jest bigos: duszona kapusta z soczystym mięsem, aromatycznymi grzybami, warzywami i przyprawami. Zostaw miejsce na kapytki ziemniaczane i knedle, które tutaj przebierają się za placki: pierogi. A jeśli chcesz babeczki nadziewane, poszukaj past (paszteciki) – ciast, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zwyczajowo pije się obfity posiłek z wódką, nalewką Zubrovka i nalewkami owocowymi.

Wyniki

Od kwietnia do końca września można wybrać się w prawdziwy rejs po Kanale Ostróda-Elblb. Spośród 82 km najsłynniejszy był odcinek o długości zaledwie 9,6 km, na którym różnica wysokości wynosiła prawie sto metrów. Nie można było tam budować zwykłych śluz, dlatego 150 lat temu obniżono w tym miejscu poziom jezior, wykonano nasypy i wzniesiono rodzaj kolei dla statków – system podnośników – kolejek linowych, które przewożą statki na sucho wylądować. Już dziś możesz spróbować na sobie cudu inżynierii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *