Connect with us

Świat

Myśliwce czołgają się, przewodnicy przerywają na Litwie

Published

on

HELSINKI (AP) – Konferencja prasowa w bazie sił powietrznych NATO na Litwie, z udziałem prezydenta Litwy i hiszpańskiego premiera, została nagle przerwana w czwartek, gdy dwa hiszpańskie myśliwce, które służyły za tło dla przywódców, trafiły pomieszane latające samoloty wojskowe na monitorze nieba nad krajami bałtyckimi.

Hiszpański rząd poinformował, że ostrzeżenie wywołał niezidentyfikowany samolot i na krótko przerwał wypowiedzi prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy i premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza. Hiszpańskie media podały, że samolot był samolotem rosyjskim, ale oświadczenie rządu nie zawierało żadnych informacji.

Przedstawiciel NATO, wypowiadając się na temat zwykłego warunku anonimowości, powiedział Associated Press później w czwartek, że hiszpańskie odrzutowce wystartowały, aby „zidentyfikować dwa samoloty lecące w rejonie Bałtyku”. Samoloty były dwoma rosyjskimi myśliwcami Su-24 lecącymi na północny wschód, powiedział urzędnik.

„Te dwa rosyjskie odrzutowce nie przedstawiły planu lotu, nie włączyły transponderów lotu i nie rozmawiały z kontrolerami ruchu lotniczego” – powiedział urzędnik.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że dwa bombowce Su-24 wykonały w czwartek regularną misję szkoleniową nad neutralnymi wodami Bałtyku. „Lot odbył się w ścisłej zgodności z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi korzystania z przestrzeni powietrznej i bez naruszania granic państwowych” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

W obliczu napięć między Rosją a Zachodem zarówno Rosja, jak i NATO regularnie rozmieszczają myśliwce w celu identyfikacji i śledzenia samolotów drugiej strony.

Nauseda i Sánchez rozmawiali z dwoma hiszpańskimi siłami powietrznymi Eurofighter Typhoon za nimi w bazie w mieście Siauliai, gdy funkcjonariusze bezpieczeństwa nagle przerwali przywódcom, gdy Załogi pomieszane wsiadanie do myśliwców pokazało na żywo materiał z konferencji prasowej.

„Naszą konferencję prasową przerwał prawdziwy telefon… widzisz, wszystko działa świetnie. Mogę potwierdzić, że myśliwce wystartowały w mniej niż 15 minut – cytował po incydencie litewski nadawca publiczny LRT Nauseda. „Dzięki Pedro (Sánchez) naprawdę widzieliśmy, jak działa nasza misja policji powietrznej”.

READ  Mario Draghi zostaje poproszony o utworzenie rządu we Włoszech

Sánchez powiedział dziennikarzom, gdy konferencja prasowa została wznowiona: „Widzieliśmy prawdziwy przypadek tego, co zwykle się dzieje, co dokładnie uzasadnia obecność hiszpańskich żołnierzy z siedmioma Eurofighterami na Litwie”.

Trzy kraje bałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa przystąpiły do ​​NATO w 2004 roku i nie posiadają własnych myśliwców. NATO ma obowiązek monitorowania swojej przestrzeni powietrznej w ramach czteromiesięcznej rotacji z bazy w Siualiai i Amari w Estonii.

Samoloty przydzielone państwom członkowskim do misji NATO pozostają w gotowości przez całą dobę każdego dnia w roku. Zostały one pomieszane w Europie około 400 razy w ciągu ostatniego roku, głównie w odpowiedzi na ruchy rosyjskich myśliwców.

„To po raz kolejny pokazuje znaczenie misji policji powietrznej NATO, która od 60 lat działa w celu ochrony naszego nieba. Pokazuje również umiejętności naszych pilotów i ścisłą koordynację między sojusznikami NATO ”- powiedziała rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

Litewski minister obrony Arvydas Anusauskas potwierdził, że w bazie w jego kraju uruchomiono sygnał alarmowy i zamieścił na Facebooku nagranie jednego z odlatujących hiszpańskich myśliwców.

Sánchez jest na ostatnim dniu trzydniowej wycieczki do regionu Morza Bałtyckiego i wcześniej spotkał się z urzędnikami w Estonii i na Łotwie.

———

Cook zameldował się z Brukseli. Do raportu przyczynili się Aritz Parra w Madrycie i Vladimir Isachenkov w Moskwie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *