Connect with us

Świat

Podczas izraelsko-palestyńskiego zawieszenia broni elektrownia w Gazie zostanie ponownie uruchomiona

Published

on

GAZA CITY, Strefa Gazy (AP) – Z zawieszeniem broni między Izraelem a bojownikami palestyńskimi Po prawie trzech dniach przemocy jedyna elektrownia w Gazie wznowiła działalność w poniedziałek, a Izrael zaczął ponownie otwierać przejścia na ten obszar.

Izrael zniósł również ograniczenia bezpieczeństwa nałożone na południowe społeczności izraelskie po tym, jak pod koniec niedzieli weszło w życie rozejmowanie broni, za pośrednictwem Egipcjan.

Zmęczeni wojną ludzie w Gazie i Izraelu zbierają się na kawałki po kolejnej rundzie przemocy – najgorszej od 11-dniowej wojny między Izraelem a wojowniczymi władcami Hamasu w zeszłym roku.

Od piątku izraelskie samoloty uderzały w cele w Gazie, podczas gdy wspierana przez Iran palestyńska grupa bojowników Islamskiego Dżihadu wystrzeliła setki rakiet na Izrael.

Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu trzech dni walk zginęło 44 Palestyńczyków, w tym 15 dzieci i cztery kobiety, a 311 zostało rannych. Dwunastu zabitych było bojownikami Islamskiego Dżihadu, jeden należał do mniejszej grupy zbrojnej, a dwóch to funkcjonariusze policji powiązani z Hamasem, którzy według frakcji zbrojnych nie brali udziału w walkach.

Izrael szacuje, że w sumie zginęło 47 Palestyńczyków, w tym 14 zabitych przez niewypały rakietami Islamskiego Dżihadu. Powiedział, że 20 bojowników i siedmiu cywilów zginęło w izraelskich nalotach, a sześć zgonów jest nadal przedmiotem dochodzenia.

Żaden Izraelczyk nie zginął ani nie został poważnie ranny podczas walk.

Przemoc groziła eskalacją do kolejnej totalnej wojny, ale została powstrzymana, ponieważ Hamas pozostał na uboczu, prawdopodobnie obawiając się izraelskich represji i załamania się umów gospodarczych z Izraelemw tym wydawanie izraelskich pozwoleń na pracę, zapewniających istotne źródło dochodu dla tysięcy mieszkańców Gazy.

Izrael i Hamas stoczyły cztery wojny od czasu, gdy grupa zajęła terytorium w 2007 roku. Starcia zebrały mrożące krew w żyłach żniwo na 2,3 miliona palestyńskich mieszkańców zubożałego obszaru.

READ  Australijski sąd rozpoznaje apelację Novaka Djokovica

Niedawna przemoc mogła wzmocnić polityczne fortuny przez tymczasowego premiera Izraela Yaira Lapida, który nie miał doświadczenia w kierowaniu operacjami wojskowymi. Rozpętał ofensywę niecałe trzy miesiące przed wyborami powszechnymi, w których walczy o utrzymanie stanowiska.

Miniatura wideo na YouTube

„Wszystkie nasze cele zostały osiągnięte” – powiedział Lapid w poniedziałek. „Całe dowództwo wojskowe wysokiego szczebla Islamskiego Dżihadu w Gazie zostało skutecznie zaatakowane w ciągu trzech dni”.

Izrael zaczął ponownie otwierać przejścia do Gazy w celach humanitarnych, mówiąc, że otworzy je w pełni, jeśli utrzyma się spokój. Widziano cysterny wjeżdżające do głównego przejścia towarowego i zmierzające w kierunku elektrowni, która została zamknięta w sobotę po zamknięciu przejść przez Izrael.

To spotęgowało nieszczęście w czasie letnich upałów na tym obszarze, który jest objęty blokadą izraelsko-egipską i cierpi z powodu chronicznego kryzysu energetycznego, który pozostawia mieszkańcom tylko kilka godzin prądu dziennie.

Życie setek tysięcy Izraelczyków zostało zniszczone podczas przemocy, nawet gdy zaawansowany system obrony przeciwrakietowej tego kraju Iron Dome przechwycił wiele pocisków.

Izrael rozpoczął swoją działalność strajkiem w piątek o dowódcy Islamskiego Dżihadu i powiedział, że istnieją „specyficzne groźby” ataku rakietami przeciwczołgowymi na Izraelczyków w odpowiedzi na aresztowanie wysokiego rangą członka Islamskiego Dżihadu na okupowanym Zachodnim Brzegu w zeszłym tygodniu. To aresztowanie nastąpiło po miesiącach izraelskich nalotów na Zachodni Brzeg po fali ataków palestyńskich.

Izrael zabił innego przywódcę Islamskiego Dżihadu w sobotnim strajku.

Obie strony chwaliły się swoimi sukcesami. Przywódca Islamskiego Dżihadu Ziad al-Nakhalah powiedział dziennikarzom w Teheranie w niedzielę, że grupa bojowników pozostała silna pomimo utraty dwóch dowódców. „To jest zwycięstwo Islamskiego Dżihadu” – powiedział.

Mimo tego twierdzenia grupa niewątpliwie poniosła cios. Oprócz utraty dwóch przywódców, zredukował swój arsenał, wystrzeliwując setki pocisków.

Izrael powiedział, że niektóre zgony w Gazie zostały spowodowane przez źle kierowane bojowe rakiety, w tym w obozie dla uchodźców Jebaliya, gdzie w sobotę zginęło siedmiu Palestyńczyków. Armia poinformowała, że ​​śmierć pięciu Palestyńczyków w Jebaliji jest nadal przedmiotem śledztwa, najwyraźniej odnosząc się do pięciorga dzieci zabitych w eksplozji na cmentarzu w niedzielę.

READ  Izraelskie Siły Powietrzne atakują południowy Liban

Porozumienie o zawieszeniu broni zawierało obietnicę, że Egipt będzie działał na rzecz uwolnienia dwóch starszych więźniów Islamskiego Dżihadu przetrzymywanych przez Izrael. Walki weekendowe skomplikują także stosunki Islamskiego Dżihadu z Hamasem.

Na okupowanym Zachodnim Brzegu izraelskie siły zburzyły w poniedziałek domy dwóch Palestyńczyków podejrzanych o przeprowadzenie w maju śmiertelnego ataku na Izraelczyków w mieście Elad. Wojsko poinformowało, że żołnierze byli narażeni na gwałtowne protesty podczas misji.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołała w poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie w sprawie ostatniej rundy walk.

„Podkreślamy nasze zobowiązanie do robienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby zakończyć trwającą eskalację, zapewnić bezpieczeństwo cywilom i śledzić akta palestyńskich więźniów” – powiedział Tor Wennesland, specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. powiedział w oświadczeniu.

Izraelska armia powiedziała, że ​​bojownicy w Gazie wystrzelili około 1100 rakiet na Izrael, a około 200 wylądowało w palestyńskiej enklawie. Armia poinformowała, że ​​jej obrona przeciwlotnicza przechwyciła 380, w tym dwa ostrzały na Jerozolimę. Wojsko nie sprecyzowało, co stało się z resztą, ale najprawdopodobniej wpadli na otwarty teren lub rozpadli się podczas próby ucieczki.

Islamski Dżihad ma mniej bojowników i zwolenników niż Hamas i niewiele wiadomo o jego arsenale. Obie grupy wzywają do zniszczenia Izraela, ale mają inne priorytety, a Hamas jest ograniczony żądaniami rządu.

W ciągu ostatniego roku Izrael i Hamas doszły do ​​milczących umów opartych na handlu spokojem w sprawie pozwoleń na pracę i nieznacznym złagodzeniu blokady granicznej nałożonej przez Izrael i Egipt, gdy Hamas najechał ten obszar 15 lat temu. Izrael wydał 12 000 pozwoleń na pracę dla pracowników z Gazy i obiecał kolejne 2 000.

___

Goldenberg zgłosił się z Tel Awiwu w Izraelu. Redaktor Associated Press Edith M. Lederer z Organizacji Narodów Zjednoczonych przyczyniła się do powstania tego raportu.

READ  Premier Nowej Zelandii Ardern nakazuje ogólnokrajową blokadę w sprawie COVID
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.