Connect with us

Gospodarka

Podatek handlowy od 2021 roku. Tadeusz Kościński wyjaśnia, dlaczego rząd go wprowadza

Published

on

W czwartek 3 grudnia w programie Polskiego Radia 24 odbył się wywiad z Ministrem Finansów Tadeusz Kościński. Jednym z głównych tematów było wprowadzenie z przyszłego roku faktura VAT od sprzedaży detalicznej, tzw. podatek od działalności gospodarczej.

Obejrzyj wideo
Pandemia przyspiesza zmiany na rynku urządzeń mobilnych. „Powrót tabletów”

Podatek handlowy od 2021 roku. Kościński podkreśla, że ​​chodzi o wyrównywanie szans

Jak zaznaczył szef resortu, wpływy z nowej opłaty wyniosą ok. 1,5 mld zł. Według niego cel faktura VAT Istnieją równe szanse pomiędzy dużymi dyskontami i polskimi małymi sprzedawcami. To jest kamyk, aby trochę wyrównać szanse. (…) Jeśli nic nie zrobimy, można sobie wyobrazić, że za 5-10 lat będziemy mieć tylko kilka polskich sklepów – podkreślił.

Jarosław Kaczyński spłacił część kredytu i zwiększył swoje oszczędności

Zdaniem Kościńskiego wprowadzenie nowej opłaty nie spowoduje przerzucenia kosztów na klientów, ponieważ „konkurencji mamy dość i dyskontom będzie bardzo trudno ją zwiększyć”. Ceny„Ostateczna decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie podatku od przedsiębiorstw powinna zostać przedstawiona w ciągu dwóch miesięcy. Z tego powodu jego wprowadzenie planowane jest na 2021 r.

Podatek od działalności gospodarczej to wizytówka rządu PiS. Z czego będzie zrobiony?

Podatek biznesowy to jeden ze sztandarowych pomysłów rządu PiS. Ustawa wprowadzająca podatek od sprzedaży detalicznej została uchwalona w 2016 roku, ale została następnie zablokowana przez Komisję Europejską, która uznała go za pomoc publiczną i faworyzowała mniejsze sklepy. Sprzedający zostanie obciążony dwiema stawkami na podstawie jego założeń. Firmy o obrotach do 170 mln zł podlegają podatkowi w wysokości 0,8%, a powyżej tego progu 1,4%.

Centrum handloweSpór dotyczący podatku handlowego. Eksperci wzywają rząd do zniesienia opłat

Jednak spór między UE a Polską dobiega końca, ponieważ sprawa została skierowana do ETS. Rzecznik prasowy tej instytucji Juliane Kokott wydała swoją opinię dwa miesiące temuzgodnie z którym podatek nie narusza prawa unijnego w zakresie pomocy publicznej. Musisz jeszcze poczekać na oficjalną decyzję.

READ  Wielkim firmom brakuje tchu. Pekao i Dino odmawiają
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *