Connect with us

Gospodarka

Pod obserwacją gubernatora Glapińskiego rosną w Polsce rezerwy złota

Published

on

(Bloomberg) – Polski bank centralny planuje kupić co najmniej 100 ton złota w najbliższych latach, aby zademonstrować siłę gospodarczą kraju – powiedział gubernator Adam Glapiński.

Glapiński złożył ofertę na drugą kadencję na czele banku centralnego i poinformował w poniedziałek prorządowe Sieci, że pod jego obserwacją ilość złota w rezerwach wzrosła ponad dwukrotnie do 229 ton. – Nowe zapasy będą składowane w Polsce – powiedział.

„Ma to między innymi znaczenie dla percepcji kraju” – powiedział Glapiński, którego sześcioletnia kadencja kończy się w czerwcu 2022 roku.

Glapiński konsekwentnie opowiadał się za zwiększeniem zasobów złota i zadeklarował w styczniu, że jego udział w rezerwach banku centralnego powinien wzrosnąć z obecnych 9% do 20% w trakcie jego następnej kadencji.

Instytucja kupiła około 126 ton sztabek złota w 2018 i 2019 roku. Oni również repatriowali około 100 ton ze skarbców Bank of England.

Polska repatriuje 100 ton złota z magazynu Banku Anglii

Od początku pandemii w zeszłym roku instytut uruchomił program luzowania ilościowego i obniżył stopy procentowe prawie do zera. Glapiński zasugerował, że bank centralny może pomóc w sfinansowaniu rządowego planu budowy elektrowni atomowej, mówiąc, że jego zadanie wyjścia z kryzysu nie zostało jeszcze wykonane.

„Powiem jasno: chcę ubiegać się o drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego” – powiedział tygodnikowi. „Dwie kadencje to naturalny czas dla instytucji, które potrzebują pewnej ciągłości”.

© 2021 Bloomberg LP

READ  Opinia | Które kraje rozwijające się wzrosną po pandemii?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *