Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Po kwarantannie nastolatek wrócił do szkoły. Po godzinie okazało się, że została zarażona koronawirusem

Published

on

Dziwna sytuacja w szkole w Wągrowcu w Wielkopolsce. Nastolatka, która wróciła na zajęcia w piątek – po zakończeniu kwarantanny – niecałą godzinę później otrzymała wiadomość, że została zarażona SARS-CoV-2. Lokalny wydział zdrowia upewnia się, że nie wystąpił żaden błąd, a cała sytuacja była wynikiem zmiany przepisów dotyczących kwarantanny.

– powiedział w piątek Zbigniew Smoliński, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wągrowcu Nastolatek po raz pierwszy przyszedł do szkoły po zakończeniu kwarantanny dzień wcześniej.

„Nastolatka nie jest uczennicą naszej szkoły, ale jest na kursie dla młodzieży, który prowadzimy. Poinformowała nas o tym ona i jej rodzina byli przez jakiś czas w kwarantannie, który zakończył się wczoraj (w czwartek – RMF). Po raz pierwszy przyszła do szkoły w piątek i godzinę później została poinformowana, że ​​jej test na koronawirusa był pozytywny. Dziewczyna nie miała żadnych objawów ”- relacjonował Smoliński.

„Nie wiemy, jak to się stało, czy to błąd ludzki, czy zamieszanie – trudno to zrozumieć. Trudno zrozumieć, dlaczego decyzję o zakończeniu kwarantanny podjęto przed wynikami badań – W końcu te testy są wykonywane w określonym celu. Jednak w tej sytuacji szkoda tej dziewczynie, bo nie odpowiada za tę sytuację ”- zaznaczył.

Dyrektor powiedział, że zajęcia, na które uczęszczała nastolatka, odbywały się w audytorium, w którym się znajduje około 200 miejsc, i zajęcia w piątek Obecnych było 24 uczniów z różnych części Wielkopolski oraz nauczyciel.

„Listę uczestników zajęć wysłałem do Sanepidu i na tym etapie już podejmują decyzje co do dalszych działań. Pozostali uczniowie szkoły zostali wypisani do domu” – podsumował Zbigniew Smoliński.

O sytuacji mówiła Agnieszka Borkowska ze stacji sanitarno-epidemiologicznej Powiatu Wągrowieckiego nie było to związane z „błędem ludzkim” i było wynikiem zmiany prawa kwarantanny.

READ  Relacja z meczu Albania - Polska - 12.10.2021

Przewidziano nowe przepisy, które weszły w życie 2 września Skrócenie okresu kwarantanny z 14 do 10 dni i powiązanie zasad zwolnienia z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

Przewidują też, że lekarz może zwolnić osobę z klinicznymi objawami COVID-19 z izolacji po 3 dniach bez gorączki i objawów ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż 13 dni po wystąpieniu objawów. Ponownie osoba, u której nie wystąpiły objawy, może zostać wypisana 10 dni po zdiagnozowaniu infekcji.

Agnieszka Borkowska stwierdziła, że ​​nastolatka w środę 2 września przeszła test na koronawirusa. Kwarantanna „automatycznie” zakończyła się po wejściu w życie nowych przepisów, a wynik testu znany był dopiero w piątek 4 września.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *