Connect with us

Nauka

Po długim oczekiwaniu obrona przeciwrakietowa i powietrzna Guam ma się znacznie poprawić

Published

on

Po długim oczekiwaniu obrona przeciwrakietowa i powietrzna Guam ma się znacznie poprawić

Departament Obrony przygotowuje się do remontu swojej obrony powietrznej i przeciwrakietowej na Guam, być może najbardziej krytycznym ośrodku wojskowym USA w uderzającej odległości od Chin. DOD planuje zainwestować 1,5 miliarda dolarów w sprawie nowej rakiety i tarczy powietrznej dla Guam w roku fiskalnym 2024, co jest częścią od dawna oczekiwanych wysiłków na rzecz lepszej obrony terytorium.

„Obecne siły są w stanie obronić Guam przed obecnymi zagrożeniami ze strony północnokoreańskich pocisków balistycznych” — powiedziała Michelle C. Atkinson, dyrektor operacyjny Agencji Obrony Przeciwrakietowej, powiedział dziennikarzom 13 marca. „Jednak regionalne zagrożenie dla Guam, w tym z [the People’s Republic of China] nadal szybko się rozwija”.

Nowe systemy przeznaczone dla kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych będą obejmować radary, wyrzutnie, pociski przechwytujące oraz systemy dowodzenia i kontroli, aby przeciwdziałać rosnącym możliwościom chińskich pocisków manewrujących i balistycznych oraz innym zagrożeniom.

„Guam ma doskonały problem z obroną powietrzną i przeciwrakietową” – powiedział. Tomek Karako, specjalista ds. obrony powietrznej i przeciwrakietowej w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. „To bardzo trudne, ponieważ musimy zintegrować wszystkie te różne środki obrony, ponieważ potencjalny przeciwnik, Chiny, będzie miał złożony, zintegrowany atak wszystkiego, od dronów po pociski manewrujące, balistykę po szybowce itp. Musimy połączyć te rzeczy, aby nie mogły atakować luk i szwów tych różnych systemów”.

Guam, najbardziej wysunięte na zachód terytorium USA, jest kluczowym miejscem dla sił amerykańskich na Pacyfiku, zapewniając bazę dla atomowych okrętów podwodnych, lotniskowców i bombowców strategicznych, a także szkolenia bojowe w dżungli dla piechoty morskiej. Pentagon intensywnie inwestuje obecnie w rozproszenie swoich sił, wykorzystując nowe umowy ramowe z sojusznikami, które pozwolą na przykład amerykańskim okrętom podwodnym na wysłanie do Australii, a odrzutowcom Sił Powietrznych na wejście i operowanie z odległych baz lotniczych na całym Pacyfiku. Koncepcja Agile Combat Employment (ACE). Niezależnie od tego, jak wiele „zasięgów” sił amerykańskich działa w regionie, Guam pozostanie dużym i krytycznym ośrodkiem.

READ  Chromosomy nie wyglądają tak, jak myślisz. Mamy teraz trójwymiarowy obraz prawdziwej rzeczy

Jednak do kompleksowej obrony Guam przed zagrożeniami powietrznymi jest jeszcze długa droga.

„Kluczowymi kryteriami są harmonogram i pojemność”, powiedział Karako.

Wyspa jest obecnie chroniona przez wojskowy system obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) oraz system Marynarki Wojennej Aegis u wybrzeży, który będzie nadal wspierany przez Agencję Obrony Przeciwrakietowej. MDA planuje zainwestować 801 milionów dolarów w obronę Guam w roku fiskalnym 2024.

„Mamy bardzo napięty harmonogram na Guam” – powiedział wiceadmirał Jon A. Hill, dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej. powiedział na spotkaniu CSIS 24 marca. „Robimy to ze względu na lokalizację, lokalizację, lokalizację. … Zasługuje na obronę”.

Większość pieniędzy MDA nie poszłaby bezpośrednio na żaden element zestawu, ale na stworzenie zintegrowanej architektury obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla wyspy poprzez badania, rozwój, testy i oceny.

„To nie jest proste – to ciężka, ciężka praca”. Hill powiedział. „Przeprowadzamy teraz wiele badań, aby zobaczyć, który z nich jest najlepszy”.

Dużą rolę nadal będą odgrywać armia i marynarka wojenna. Plany armii przewidują czujniki obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej niższego poziomu (LTAMDS), najnowocześniejszy system PATRIOT oraz zdolność ochrony przed ogniem pośrednim (IFPC).

„Nie ma stanu końcowego” – powiedział Hill dziennikarzom na konferencji obrony McAleese and Associates 15 marca. „Dostarczymy tę zdolność, gdy będzie ona gotowa, i będziemy ją dalej rozwijać”.

System Egidy Marynarki Wojennej już istnieje, a był już wysadzany na ląd w Polsce i Rumunii jako tzw. system Aegis Ashore. Ale chociaż około jedna trzecia Guam jest kontrolowana przez armię amerykańską, wyspa jest atrakcją turystyczną. Chiny mogą oczyścić wyspy, aby stworzyć zmilitaryzowane twierdze, ale MDA musi wziąć pod uwagę trudny teren wyspy Guam na Pacyfiku i jej naturalne piękno. Dlatego też System Aegis Guam zostanie dostosowany do wyspy, w tym integracja nowych radarów AN/TPY-6 w ramach wysiłków zmierzających do stworzenia możliwości widzenia w zakresie 360 ​​stopni i reagowania na wszystkie zagrożenia na wyspie, co jest bardzo pożądaną, ale często nieuchwytną perspektywą w świat obrony powietrznej. Plan zakłada, że ​​Aegis będzie współpracował z Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Bitwą Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IBCS).

READ  Liderzy wzywają El Pasoans do unikania spotkań rodzinnych i imprez domowych w miarę zbliżania się Święta Pracy

„To naprawdę jest połączone, na prostym poziomie, Aegis i IBCS współpracujące ze sobą na wyspie”, powiedział Hill 13 marca. „Mamy na wyspie różne wyrzutnie”.

Wszystkie te systemy będą musiały mieć połączoną sieć dowodzenia i kontroli, aby widzieć i strzelać do właściwych celów za pomocą odpowiedniego myśliwca przechwytującego we właściwym czasie – w architekturze, która będzie ewoluować.

„Ważne jest, aby wydać to jak najszybciej, jednocześnie zastanawiając się, jak najlepiej zintegrować lub współdziałać różne systemy dowodzenia i kontroli dla wszystkich tych elementów” — powiedział Karako. „Ten ostatni element, dowodzenie i kontrola, będzie irytującym wyzwaniem”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *