Connect with us

Nauka

Po długich opóźnieniach najpotężniejsza rakieta ULA była gotowa do wystrzelenia tajnego satelity szpiegowskiego

Published

on

Po wielu tygodniach opóźnień z powodu wadliwego sprzętu i złej pogody, United Launch Alliance ma wystrzelić swoją najpotężniejszą rakietę z Cape Canaveral na Florydzie, lofowanie tajnego satelity szpiegowskiego dla National Reconnaissance Office. Misja jest wreszcie gotowa do lotu przez cały miesiąc po pierwszej próbie wystrzelenia rakiety, która została przerwana zaledwie trzy sekundy przed startem.

Rakieta lecąca na misję ULA to Delta IV Heavy, gigantyczny pojazd składający się z trzech rdzeni rakiet połączonych ze sobą w celu zapewnienia dodatkowego ciągu. To jedna z najpotężniejszych rakiet na świecie, choć brakuje jej mocy zapakowanej w Falcon Heavy SpaceX. ULA rzadko lata Delta IV Heavy, ponieważ jest to kosztowny pojazd, ale firma używa rakiety do dużych, ciężkich satelitów kierujących się na bardzo wysokie orbity.

Ładunek rakiety to NROL-44 i podobnie jak wszystkie misje NRO, jej cel jest objęty tajemnicą. Biuro po prostu zauważa że „NROL-44 wspiera ogólną misję bezpieczeństwa narodowego NRO, polegającą na dostarczaniu danych wywiadowczych starszym decydentom Stanów Zjednoczonych, Wspólnocie Wywiadowczej i Departamentowi Obrony”. ULA rozpoczęła już 29 misji dla NRO, z których wiele wymagało Delta IV Heavy.

ULA była gotowa do wystrzelenia NROL-44 we wczesnych godzinach porannych 29 sierpnia. ULA odliczał aż do zaledwie kilku sekund przed startem, a główne silniki Delta IV Heavy na krótko zapalały się. Ale silniki szybko się wyłączyły, a rakieta pozostała nieruchoma na platformie startowej. ULA później dowiedział się, że sprzęt naziemny zawiódł, co skłoniło do przerwania badania. Wymiana wadliwego sprzętu zajęła firmie kilka tygodni.

Dalsze problemy ze sprzętem na platformie startowej ponownie przesunęły czas startu, ale ULA ma nadzieję, że w tym tygodniu zacznie działać. Niestety pogoda nie dopisała, a złe warunki opóźniają próby w poniedziałek i wtorek. Ale w końcu istnieje 70-procentowa szansa, że ​​pogoda będzie współpracować podczas dzisiejszego startu – więc może dzisiaj jest ten dzień.

READ  Zaktualizowane wytyczne CDC mówią teraz, że osoby narażone na koronawirusa mogą nie wymagać badań

Delta IV Heavy ma wystartować we wtorek o 23:54 czasu wschodniego z miejsca startu ULA w Cape Canaveral Air Force Station. ULA uruchom bloga rozpocznie się o 15:15 czasu wschodniego, a transmisja internetowa rozpocznie się o 23:34 czasu wschodniego, dla każdego, kto jeszcze nie śpi i ma nadzieję na start o północy.

Aktualizacja 30 września, 15:00 ET: Ten post został zaktualizowany ze starszego postu po wielu opóźnieniach w uruchomieniu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *