Connect with us

Świat

Pływające miasto na Malediwach nabiera kształtów

Published

on

Miasto wynurza się z wód Oceanu Indyjskiego. W turkusowej lagunie, zaledwie 10 minut łodzią od Male, stolicy Malediwów, powstaje pływające miasto wystarczająco duże dla 20 000 osób.

Miasto, zaprojektowane na wzór korala mózgowego, będzie składać się z 5000 pływających jednostek, w tym domów, restauracji, sklepów i szkół, między którymi biegną kanały. Pierwsze jednostki zostaną odsłonięte w tym miesiącu, mieszkańcy zaczną się przeprowadzać na początku 2024 roku, a całe miasto ma być gotowe do 2027 roku.

Projekt – wspólne przedsięwzięcie między deweloperem holenderskim Docklands i rządem Malediwów – nie ma być dzikim eksperymentem ani futurystyczną wizją: jest budowany jako praktyczne rozwiązanie trudnej rzeczywistości wzrostu poziomu morza.

Malediwy, archipelag 1190 nisko położonych wysp, jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi. Osiemdziesiąt procent jego powierzchnia lądowa jest mniejsza niż metr nad poziomem morza, a poziom ma się podnosić do metra Pod koniec wieku prawie cały kraj mógł być pod wodą.

Czy chcesz zabezpieczyć swój dom na przyszłość przed podnoszącym się poziomem morza? niech się unosi

Ale jeśli miasto unosi się na wodzie, może wznosić się wraz z morzem. To „nowa nadzieja” dla ponad pół miliona mieszkańców Malediwów, powiedział Koen Olthuis, założyciel Waterstudio, firmy architektonicznej, która zaprojektowała miasto. „Może to udowodnić, że istnieją niedrogie mieszkania, duże społeczności i normalne miasta na wodzie, które są również bezpieczne. Oni (Malediwy) przejdą od uchodźców klimatycznych do innowatorów klimatycznych” – powiedział CNN.

Hub architektury pływającej

Urodzony i wychowany w Holandii – gdzie około jedna trzecia kraju leży poniżej poziomu morza – Olthuis przez całe życie przebywał w pobliżu wody. Rodzina jego matki była stoczniowcami, a ojciec pochodził z linii architektów i inżynierów, więc połączenie tych dwóch rzeczy wydawało się naturalne, powiedział. W 2003 roku Olthuis założył Waterstudio, biuro architektoniczne zajmujące się wyłącznie budową na wodzie.

READ  Wiadomości Trumpa – na żywo: Były prezydent strajkuje, aby opóźnić impeachment, gdy komisja 6 stycznia odkrywa „kryminalny spisek”

W tym czasie pojawiły się oznaki zmian klimatycznych, ale problem nie został uznany za wystarczająco duży, aby zbudować wokół niego biznes, powiedział. Największym problemem w tamtych czasach była przestrzeń: miasta rosły, ale zaczynały się kończyć odpowiednie tereny pod nowe zabudowania miejskie.

Jednak w ostatnich latach zmiany klimatyczne stały się „katalizatorem” popychającym pływającą architekturę do głównego nurtu, powiedział. W ciągu ostatnich dwóch dekad Waterstudio zaprojektowało ponad 300 pływających domów, biur, szkół i ośrodków zdrowia na całym świecie.

Holandia stała się centrum ruchu, ich ojczyzną Pływające parkia pływająca mleczarniai pływający budynek biurowyktóry służy jako siedziba Globalnego Centrum Adaptacji (GCA), organizacji skoncentrowanej na skalowaniu rozwiązań adaptacyjnych do zmian klimatu.

Patrick Verkooijen, dyrektor generalny GCA, postrzega pływającą architekturę jako praktyczne i ekonomicznie inteligentne rozwiązanie na podnoszący się poziom mórz.

Siedziba Globalnego Centrum Adaptacji jest zakotwiczona w Nieuwe Maas w Rotterdamie. Uznanie: Marcel IJzerman

„Koszt nieprzystosowania się do tych zagrożeń powodziowych jest nadzwyczajny” – powiedział CNN. „Mamy wybór: albo zwlekamy i płacimy, albo planujemy i prosperujemy. Pływające biura i pływające budynki są częścią tego planowania przeciwko klimatowi przyszłości”.

W zeszłym roku powodzie kosztowały światową gospodarkę ponad 82 miliardy dolarów Agencja reasekuracyjna Swiss Re, a ponieważ zmiana klimatu wywołuje bardziej ekstremalne warunki pogodowe, oczekuje się, że koszty wzrosną. Raport z Światowy Instytut Zasobów przewiduje, że do 2030 r. nieruchomości miejskie o wartości ponad 700 miliardów dolarów będą rocznie zagrożone przez powodzie przybrzeżne i rzeczne.

Jednak pomimo rozmachu w ostatnich latach, pływająca architektura wciąż ma przed sobą długą drogę pod względem skali i przystępności cenowej, powiedział Verkooijen. „To kolejny krok w tej podróży: jak możemy jednocześnie skalować i przyspieszać? Rozmiar i szybkość są bardzo potrzebne”.

READ  3 rosyjskich pilotów bombowców zginęło w wyniku awarii systemu wyrzutu

Normalne miasto, tylko rześkie

Projekt Malediwy ma na celu osiągnięcie obu tych celów, budując miasto dla 20 000 osób w mniej niż pięć lat. Uruchomiono inne pływające plany miast, takie jak Miasto Oceanix w Busan w Korei Południowej i wielu pływająca wyspa na Morzu Bałtyckim opracowany przez holenderską firmę Blue21, ale żaden nie może się równać z taką skalą i ramami czasowymi.

Miasteczko Waterstudio zostało zaprojektowane tak, aby przyciągać mieszkańców swoimi tęczowymi domami, szerokimi balkonami i widokami na ocean. Mieszkańcy poruszają się łodziami, mogą spacerować, jeździć na rowerze lub jeździć na elektrycznych skuterach lub buggy po piaszczystych drogach.

Stolica Malediwów jest bardzo zatłoczona i nie ma w niej miejsca, by wyjść poza morze.

Stolica Malediwów jest bardzo zatłoczona i nie ma w niej miejsca, by wyjść poza morze. Uznanie: Carl Court/Getty Images AsiaPac

Oferuje przestrzeń trudną do zdobycia w stolicy – ​​Male jest jednym z nich najgęściej zaludnione Metropolie świata, liczące ponad 200 000 ludzi na obszarze około ośmiu kilometrów kwadratowych. A ceny są konkurencyjne w stosunku do cen na Hulhumalé (sztuczna wyspa zbudowana w pobliżu, aby zmniejszyć przeludnienie) – zaczynając od 150 000 $ za studio lub 250 000 $ za dom jednorodzinny, powiedział Olthuis.

Jednostki modułowe zostaną zbudowane w miejscowej stoczni, a następnie odholowane do pływającego miasta. Po ustawieniu na swoim miejscu są one przymocowane do dużego podwodnego betonowego kadłuba, który jest przykręcony do dna morskiego na teleskopowych stalowych palach, co pozwala mu delikatnie kołysać się wraz z falami. Otaczające miasto rafy koralowe pomagają stworzyć naturalny falochron, stabilizując go i zapobiegając chorobie morskiej mieszkańców.

Olthuis powiedział, że potencjalny wpływ konstrukcji na środowisko został rygorystycznie oceniony przez lokalnych ekspertów ds. koralowców i zatwierdzony przez agencje rządowe przed rozpoczęciem budowy. Aby wspierać życie morskie, sztuczne rafy koralowe ze szkła piankowego są połączone ze spodem miasta, co, jak mówi, pomaga stymulować naturalny wzrost koralowców.

READ  Bolsonaro blokuje bezpłatne tampony i podpaski dla pokrzywdzonych kobiet w Brazylii | Prawa kobiet i równość płci

Celem jest, aby miasto było samowystarczalne i spełniało te same funkcje, co na lądzie. Energia elektryczna będzie zasilana głównie energią słoneczną generowaną na miejscu, a ścieki będą oczyszczane na miejscu i ponownie wykorzystywane jako nawóz do upraw. Jako alternatywę dla klimatyzacji miasto zastosuje chłodzenie głębinowe, pompując zimną wodę z głębin morskich do laguny, aby oszczędzać energię.

Rozwijając w pełni funkcjonujące unoszące się miasto na Malediwach, Olthuis ma nadzieję przenieść ten rodzaj architektury na wyższy poziom. Powiedział, że nie będzie to już „dziwaczna architektura” znaleziona w luksusowych miejscach na zamówienie superbogatych, ale odpowiedź na zmiany klimatyczne i urbanizację, która jest zarówno praktyczna, jak i przystępna cenowo.

„Jeśli chcę coś zmienić jako architekt, musimy się rozwijać” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.