Connect with us

technologia

Plan zamknięcia polskiej kopalni postępuje zgodnie z porozumieniem związkowym

Published

on

Polska planuje stopniowe zamykanie wszystkich kopalni węgla w kraju do 2049 roku. Zdjęcie: Ben Scherjon z Pixabay.

Polski plan stopniowego zamykania wszystkich kopalni węgla w kraju do 2049 r. Był krokiem naprzód, gdy rząd i lokalne związki zawodowe osiągnęły kompromisowe porozumienie.

Umowa może rozwiązać wszelkie spory dotyczące programu, podał Reuters.

Nastąpiło to po tym, jak strony zawarły wstępne porozumienie we wrześniu ubiegłego roku o zamknięciu ostatniej kopalni należącej do polskiej państwowej spółki węglowej PGG w 2049 roku.

Nie rozwiązano jednak kwestii związanych z odprawami, rehabilitacją i skutkami zamknięcia.

Wiceminister majątku Artur Sobon był cytowany przez agencję prasową: „Udało nam się osiągnąć porozumienie i umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa do 2049 roku”.

Ostateczna umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu.

Szczegóły umowy nie są od razu dostępne. Jednak przedstawiciel związku potwierdził Reuterowi, że harmonogram zamknięcia się nie zmienił.

W szczególności Polska jest jednym z największych producentów węgla w Europie. Kraj jest silnie uzależniony od węgla zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i do ogrzewania.

Jednak rosnąca presja ze strony Unii Europejskiej i rosnąca emisja dwutlenku węgla zmusiły kraj do podjęcia kroków w celu zmniejszenia zależności od tego paliwa kopalnego.

Sobon powiedział agencji informacyjnej, że po podpisaniu umowy rząd przygotuje dokument notyfikacyjny, który zostanie przesłany do Komisji Europejskiej w celu pozyskania nowych środków na eksploatację kopalń.

W 2020 roku PGG zanotowało stratę netto w wysokości około 538 milionów dolarów.

READ  „Nie bójcie się” wspierać Ukrainę – mówi polski dyplomata do Filipin
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *