Connect with us

Gospodarka

Płaca minimalna 2021 zostanie zamrożona? „Już podwyżka do 2600 zł to wyzwanie” [stawki – 31.08]

Published

on

Płaca minimalna w 2020 roku to 2600 zł. To 350 zł więcej niż w 2019 roku, a zapowiedzi rządu pokazują, że to nie koniec podwyżek. Płaca minimalna w 2021 roku ponownie wzrośnie – do 2800 zł. Jakie będzie minimum krajowe w 2021 roku? Czy płaca minimalna powinna zostać zamrożona? Kontynuuj czytanie.

Rada Przedsiębiorczości apeluje o zamrożenie płacy minimalnej i zreformowanie algorytmu jego wyznaczania. Zdaniem ekspertów wzrost płacy minimalnej w Polsce do rekordowego poziomu w Unii Europejskiej w okresie największego kryzysu od kilkudziesięciu lat może doprowadzić do wzrostu bezrobocia, szarej strefy i inflacji.

Rada Przedsiębiorczości apeluje o zamrożenie płacy minimalnej.

– Wobec tak dużej niepewności, ryzyka drugiej fali epidemii, bardzo trudnej sytuacji firm, zwłaszcza mikro i małych, apelujemy do członków Rady Przedsiębiorczości RP o odpowiedzialność i rozwagę przy podejmowaniu decyzji o płacy minimalnej.

Jak to rosło płaca minimalna w Polsce od 10 lat? Zobacz galerię poniżej.

Płaca minimalna w 2021 roku

Płaca minimalna planowana na 2021 r. Wynosiła według pierwotnych założeń prawie połowę przeciętnego wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę obecne prognozy, będzie to 51 proc., Co oznacza, że ​​przekroczymy cel określony w ustawie o płacy minimalnej. Dalszy wzrost płacy minimalnej do 2800 zł spowoduje, że jej relacja do przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju przekroczy 53%. W dodatku będzie to prawie 60 proc. Mediana płac i będzie to jeden z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej.

W czasie największego kryzysu w historii polskiej gospodarki płaca minimalna ma wzrosnąć o prawie jedną czwartą! Oczekuje się, że płaca minimalna w Polsce w 2021 r. Będzie jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.

– Kiedy zapadnie decyzja o podniesieniu płacy minimalnej, tak się stanie ogromne dodatkowe ryzyko dla naszej gospodarkia zwłaszcza na rynku pracy – uważa Rada Przedsiębiorczości. Może to niekorzystnie wpłynąć na gospodarkę i zwiększyć ryzyko inflacji, spadku zatrudnienia lub wzrostu bezrobocia, zwłaszcza wśród osób o niskich kwalifikacjach.

READ  Rosja zaatakuje innych, jeśli wygra na Ukrainie, ostrzega dep FM - The First News

Płaca minimalna w 2021 roku jest zamrożona?

– W 2021 roku minimalne wynagrodzenie powinno zostać utrzymane na poziomie z 2020 roku, tj. H. Po 2600 zł. Konieczne jest także zreformowanie algorytmu ustalania płacy minimalnej, tak aby mógł wreszcie uwzględniać sytuacje nadzwyczajne i kryzysowe – sugeruje Rada Przedsiębiorczości.

Płaca minimalna – jaka jest najniższa płaca krajowa?

Płaca minimalna to prawnie ustalony dopuszczalny poziom płacy minimalnej, który określa stawkę godzinową i stawkę pracy za określony czas (zwykle miesięczne wynagrodzenie). W Polsce płaca minimalna jest ustalana corocznie przez państwo na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. O minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Wideo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *