Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Pierwsza od czasu inwazji na Ukrainę oficjalnie uznana pomoc wojskowa przybywa

Published

on

Prezydent Rosji Władimir Putin jest widziany w swoim biurze 25 lutego podczas wirtualnego spotkania z członkami jego Rady Bezpieczeństwa. (Alexei Nikolsky/TASS/Getty Images)

Prezydent Rosji Władimir Putin jasno określił swoje podstawowe cele podczas inwazji na Ukrainę: rozbrojenie kraju, zerwanie jego więzi z sojuszem wojskowym NATO i zakończenie aspiracji narodu ukraińskiego do przyłączenia się do Zachodu.

O ile zgadywanie, w jaki sposób zamierza zrealizować ten plan, to inna sprawa, historia może posłużyć jako przewodnik po zrozumieniu możliwych końcówek Putina.

Aneksja Krymu 2,0

Jeśli siłom rosyjskim uda się zdobyć ukraiński port w Odessie, można sobie wyobrazić most lądowy rozciągający się przez całą południową Ukrainę, a być może nawet Naddniestrze — enklawę separatystów w Mołdawii, gdzie stacjonują wojska rosyjskie — z Odessą, Krymem i Ukrainą łączy południową i wschodnią Ukrainę.

Podzielona Ukraina

Jeśli Putin ma na myśli rozbiór, galicyjska Ukraina i miasto Lwów – w pobliżu granicy z Polską – mogą potencjalnie być częścią jakiegoś zadusowego państwa ukraińskiego, podczas gdy Rosja skupia swoją uwagę na wschodzie kraju.

Państwo prorosyjskie

Zachodni agenci wywiadu ostrzegaj, że Rosja planuje obalić demokratycznie wybrany rząd Ukrainy i zastąpić go marionetkowym reżimem. Putin dał do zrozumienia, że ​​uważa obecny, demokratycznie wybrany rząd na Ukrainie za bezprawny, i ubolewał nad obaleniem prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza w 2014 roku. Ukraina ma innych polityków, którzy mogą chcieć wstąpić w szeregi prorosyjskiego rządu Fill zainstalować siłą.

Niewygodne zajęcie

Rosja mówi, że nie chce być okupantem, ale łatwo wyobrazić sobie scenariusz, w którym Rosja stara się narzucić Ukrainie swoją formę brutalnych rządów. To byłoby trudne do przełknięcia dla Ukraińców, biorąc pod uwagę ich wolną prasę, wolną politykę lokalną i tradycję protestów ulicznych. W rosyjskim systemie politycznym autentyczne protesty opozycji są w dużej mierze zakazane lub bardzo trudne do zorganizowania.

Brutalna okupacja

Putin nie miał problemu ze wspieraniem brutalnych lokalnych władców bez poszanowania praw człowieka. Jego własny wzrost polityczny rozpoczął się od pacyfikacji Czeczenii, separatystycznej republiki na rosyjskim Kaukazie Północnym.

READ  Korea Południowa i Polska podpisują umowę dotyczącą czołgów-haubic o wartości 5,8 mld USD

Republika Strachu

Rosja ma budzący grozę aparat bezpieczeństwa wewnętrznego, który więzi i prześladuje dysydentów oraz trzyma z dala od polityki potencjalnie kłopotliwych przeciwników. Ukraińcy mieszkający na Krymie, który Rosja zajęła w 2014 roku i zaanektowała po szeroko postrzeganym fałszywym referendum, na własnej skórze przekonali się, jak to jest żyć w państwie, w którym FSB, rosyjska państwowa służba bezpieczeństwa, jest wszechmocna.

Możesz je przeczytać pełna analiza tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.