Connect with us

Nauka

Pfizer próbuje przywrócić na rynek szczepionkę na boreliozę, 20 lat po wycofaniu ostatniej.

Published

on

Być może jesteśmy blisko pierwszej od dziesięcioleci: opracowania i przyjęcia szczepionki na boreliozę przenoszoną przez kleszcze.

Kredyty obrazkowe Organizacja na rzecz Pokoju na Świecie.

Lato to czas, aby cieszyć się wspaniałymi plenerami, zwłaszcza zacienionymi trawiastymi obszarami, gdzie można się położyć i cieszyć się pogodą. Ale to także pora roku, kiedy w tej samej trawie czają się irytujące, ale bardzo niebezpieczne stworzenia: kleszcze o czarnych nogach.

Ich ugryzienie jest nie tylko bardzo nieprzyjemne, a usuwanie tych owadów jest niezwykle irytujące, ale także przenoszą bardzo niebezpieczny patogen, który rozprzestrzenia się poprzez ukąszenia, które mogą powodować boreliozę. Chociaż można ją leczyć antybiotykami, jeśli zostanie wykryta, niektóre przypadki boreliozy są oporne na antybiotyki, a inne pozostają niezdiagnozowane. U tych pacjentów lub tych, których infekcja nie jest leczona, choroba może powodować poważne objawy, w tym utratę ruchomości twarzy.

Częstość występowania tej infekcji wzrasta na całym świecie, a dostęp do szczepionki przeciwko tej chorobie może znacznie zmniejszyć jej zachorowalność i chronić zdrowie publiczne. Pfizer i francuska firma farmaceutyczna Valneva chcą wprowadzić na rynek tylko jedną z tych szczepionek.

nie dla lyme

„Wraz z rosnącym wskaźnikiem zachorowań na boreliozę na świecie, zapewnienie ludziom nowej opcji ochrony przed chorobą jest ważniejsze” – powiedziała Annaliesa Anderson, szefowa działu rozwoju szczepionek w firmie Pfizer, w komunikacie prasowym. „Naprawdę patrzymy na coś, co jest szczepionką sezonową”.

Obie firmy rozpoczynają badania farmaceutyczne na późnym etapie z udziałem 6000 uczestników. Będzie to testować zdolność szczepionki do ochrony osób przed chorobą i, jeśli się powiedzie, może doprowadzić do pierwszego zatwierdzonego od 2002 roku wariantu szczepienia przeciwko boreliozie. Byłaby to również nasza jedyna dostępna opcja: poprzednia szczepionka, Lymerix, została wycofana z rynku. rynku przez jego producenta ze względu na niską sprzedaż, mimo że jest okrzyknięty dużym postępem w dziedzinie zdrowia publicznego.

Uczestnikami tego badania będą dorośli i dzieci w wieku 5 lat i starsze. Będą oni rekrutowani z 50 miejsc, w których borelioza jest endemiczna, w tym z Finlandii, Niemiec, Holandii, Polski, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Każdy otrzyma trzy dawki kandydata na szczepionkę VLA15 lub placebo, a następnie dawkę przypominającą lub inne placebo.

Niewielkie badania na wczesnym etapie nie wykazały żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem powodowanych przez kandydata na szczepionkę i że wywołuje u uczestników dobrą odpowiedź immunologiczną. Jeśli się powiedzie, obecne badania utorują drogę do zatwierdzenia szczepionki przez organy regulacyjne w Europie i USA do 2025 roku.

Obecnie, według CDC, przypadki boreliozy odnotowywane są w każdym stanie w USA, a około 476 000 obywateli rocznie otrzymuje leczenie z powodu tej choroby.

Wczesne objawy to wysypka, gorączka, dreszcze, ból głowy, zmęczenie, ból mięśni i stawów, a także obrzęk węzłów chłonnych. W przypadku wykrycia chorobę można szybko i dość skutecznie leczyć antybiotykami. Mimo to infekcje mogą spowodować trwałe uszkodzenie stawów lub spowodować paraliż twarzy lub upadek. Od 10 do 20% leczonych pacjentów nadal odczuwa ból stawów, problemy z pamięcią i zmęczenie przez co najmniej sześć miesięcy. Około 1% przypadków może prowadzić do boreliozy z Lyme, wywołanej przez bakterie, które infekują serce. I chociaż jest rzadka, borelioza może być śmiertelna — CDC wyjaśnia, że ​​w latach 1985-2019 zgłoszono 11 śmiertelnych przypadków boreliozy z Lyme.

Choroba rozprzestrzenia się poprzez ukąszenie kleszczy czarnonogich. Owady te zagłębiają się głową w skórę w trudno widocznych miejscach, takich jak pachwiny, pachy lub skóra głowy. Chociaż bakterie są przenoszone przez ukąszenia, kleszcz musi pozostać przytwierdzony do ciała przez 36 do 48 godzin lub dłużej, zanim bakterie zostaną przeniesione. Nie ma danych wskazujących na to, że może przenosić się z osoby na osobę lub ze zwierząt domowych na poszczególne osoby – chociaż zwierzęta domowe mogą przynosić kleszcze przenoszące patogen na podwórko lub do domu.

Borelioza to narastający problem. Ciepłe klimaty pozwalają kleszczom rozszerzać swoje siedliska, w wyniku czego liczba zachorowań wzrasta. Szczepionki weterynaryjne na boreliozę są już w użyciu, ale do tej pory ludzie muszą polegać na środkach odstraszających owady i własnej czujności, aby odpędzić kleszcze.

Badanie firmy Pfizer obejmie dwa sezony kleszczy. Tymczasem naukowcy z University of Massachusetts pracują również nad alternatywną szczepionką, wstrzyknięciami gotowych przeciwciał zwalczających boreliozę.

READ  Jesse Lingard: Moi koledzy z drużyny West Ham pomogli mi wygrać odwołanie z Anglii
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.